• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Bitwa pod Kunowicami to lokalna historia warta poznania. Będzie ku temu okazja!

25 października 2022r.

W imieniu Arle GmbH oraz Fundacji Collegium Polonicum serdecznie zapraszamy na konferencję, panel dyskusyjny oraz wystawę “Bitwa pod Kunowicami – historia lokalna widziana globalnie” 28 października 2022 r. w Collegium Polonicum.

Wydarzenie skupi się na bitwie pod Kunowicami, która miała miejsce 12 sierpnia 1759 roku i była jedną z największych bitew wojny siedmioletniej z miażdżącą klęską armii pruskiej.

Od ponad 12 lat bitwa jest przedmiotem badań archeologicznych prowadzonych przez Collegium Polonicum w Słubicach. Z pola bitwy odzyskano około 10 tysięcy eksponatów, z których wiele można zobaczyć na wystawie towarzyszącej konferencji. Wydarzeniu będzie urozmaicone o pokaz repliki stroju pruskiego oraz wykłady o dzisiejszym znaczeniu bitwy dla mieszkańców Dwumiasta dr. habil. Grzegorza Podrucznego, profesora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który kierował badaniami archeologicznymi czy Dr. Thomasa Weißbricha kierownika zbiorów militarnych Niemieckiego Muzeum Historycznego w Berlinie.

Program konferencji (szczegóły w załączniku poniżej) wzbogacą wykłady Leszka Lisieckiego, dyrektora Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie oraz pana Ryszarda Skałby dyrektora Muzeum Twierdzy Kostrzyn.
Konferencje poprowadzi Dr. Kristiane Janeke z Muzeum Historii Wojskowej w Dreźnie.

Bitwa pod Kunowicami ma znaczenie historyczne w Europie. Z tego powodu eksperci z Niemiec i Polski oraz zaproszeni goście zaangażują się w dyskusję i postarają się odpowiedzieć na kluczowe pytanie “Czy w Słubicach potrzebna jest placówka muzealno-edukacyjna, a przynajmniej wystawa o bitwie pod Kunowicami?”. Do dyskusji włączą się przedstawiciele administracji, instytucji kulturalnych, historycy ze Słubic i Frankfurtu nad Odrą oraz mieszkańcy Dwumiasta.

Zgłoszenia prosimy przesyłać do 26.10.2022 r. na adres email: info@arle-ffo.de.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych! Wydarzenie jest bez ograniczeń wiekowych, dwujęzyczne i bezpłatne.

Dyskusja i konferencja została zorganizowana w ramach projektu“ Bitwa pod Kunowicami – historia globalna widziana lokalnie” i dofinansowana jest z Funduszu Małych Projektów (FMP) w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Polska-Brandenburgia 2014-2020,finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR)

Źródło: Arle GmbH

 

Załączniki