• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Apel do rządzących gotowy. Pogranicze chce zmian!

2 sierpnia 2021r.

Trzy polsko-niemieckie dwumiasta oraz cztery euroregiony pogranicza wystosowują wspólny apel do szefów państw i rządów Polski i Niemiec, aby w swoich przyszłych działaniach w większym stopniu uwzględniali specyfikę europejskich regionów przygranicznych.

Sygnatariusze apelu zwracają uwagę na konieczność optymalizacji ramowych warunków prawnych i organizacyjnych w sytuacjach kryzysowych.

Apel jest wynikiem dwóch polsko-niemieckiego spotkań z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

16 czerwca w Urzędzie Miejskim w Słubicach spotkało się około 40 przedstawicieli gmin, miast i powiatów z obszaru Euroregionów Pomerania i Pro Europa Viadrina. Uczestnicy rozmawiali z Elżbietą Anną Polak, Marszałek Województwa Lubuskiego oraz dr. Dietmarem Woidke, Premierem Brandenburgii i koordynatorem polsko-niemieckiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej, o przebiegu pandemii i jej wpływie na region przygraniczny, szczególnie w zakresie edukacji, zdrowia, komunikacji, pracowników transgranicznych, bezpieczeństwa i niejednolitych podstaw prawnych. Uczestnicy podkreślali, że pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia w sposób szczególny dotknęły mieszkańców regionu przygranicznego.

W dniu 15 czerwca przedstawiciele regionu przygranicznego z Euroregionów Sprewa-Nysa-Bóbr i Nysa dyskutowali na ten sam temat w Guben.

Treść apelu znajduje się w załączniku.

Załączniki

Apel PL
973.97 KB