• Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
 • Dzieci
  Ruszyła rekrutacja do gminnych przedszkoli. Ile miejsc jest w placówkach?
  Czytaj więcej
 • Zwiedzaj z nami Dwumiasto! Gmina
  Zwiedzaj z nami Dwumiasto!
  Czytaj więcej
Gmina

ABC Unii Europejskiej z „Językiem sąsiada”

10 maja 2021r.

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Europy.  Uczniowie słubickich i frankfurckich szkół podstawowych mieli okazję poznań wiele ciekawostek dotyczących Unii Europejskiej. Okazało się, że mają już sporą wiedzę w tym temacie.

W ramach projektu „Język sąsiada w Dwumieście” odbył się warsztat, w formie online, „ABC Unii Europejskiej”.  Naszym partnerem był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Zielona Góra.

Każdy warsztat odbywający się w ramach projektu przynosi jego uczestnikom możliwość poznania nowego słownictwa i szlifowania języka sąsiada.  Tym razem do dyskusji o Unii Europejskiej włączyli się też burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke. Ponieważ 9 maja świętowaliśmy Dzień Europy rozpoczęliśmy warsztat od wspomnień burmistrzów związanych z integracją europejską. Młodzież ciekawiło też, jakie zwyczaje u sąsiadów, były dla burmistrzów zaskoczeniem, chcieli też wiedzieć z jakimi wyzwaniami musi sobie dziś poradzić zjednoczona Europa. Następnie przyszła pora na pytania dotyczące Słubic i Frankfurtu. Młodzież pytała m.in. o to, kiedy zakończy się remont frankfurckiego ratusza i czy będzie można go zwiedzać, interesowało ich m.in. czy Dwumiasto doczeka się aquaparku. Pytali też o ocenę bieżących kadencji obu burmistrzów i chcieli wiedzieć, czy zamierzają startować w kolejnych wyborach.

Pytań było tak dużo, że zaplanowana na pół godziny dyskusja, trwała dwa razy tyle.