• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

75 lat temu skończyła się wojna w Europie. Dziś świętujemy Dzień Zwycięstwa!

8 maja 2020r.

8 maja 1945 roku nazistowskie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Według szacunków życie straciło w niej od 5,6 do 5,8 mln Polaków.

Wojna skończyła się dla Europejczyków, alianci nadal toczyli jednak walki z Japonią.  Dopiero jej kapitulacja – 2 września 1945 r. – była końcem II wojny światowej. Wojny, która pochłonęła ponad 50 mln ofiar.

Z okazji rocznicy zakończenia wojny, dziś o 12.00, w kościele pw. Ducha Świętego w Słubicach, burmistrz Mariusz Olejniczak weźmie udział, razem ze starostą słubickim Leszkiem Bajonem i m.in. przedstawicielami rady miejskiej i rady powiatu oraz Koła Sybiraków i Stowarzyszenia Dzieci Wojny, w złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą żołnierzowi polskiemu. Z powodu epidemii koronawirusa nie będzie to spotkanie otwarte dla mieszkańców, ale relacjonować je będzie telewizja HTS. – Chcemy oddać hołd  bohaterom II wojny światowej i podkreślić, że pamięć o wszystkich jej ofiarach to nasz obowiązek – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

75. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, w wyjątkowy sposób, postanowili uczcić nasi zachodni sąsiedzi. Dzień 8 maja po raz pierwszy został ogłoszony przez władze Berlina wolnym od pracy świętem, obchodzonym jako Dzień Wyzwolenia od Narodowego Socjalizmu.

Dzięki staraniom inicjatywy obywatelskiej przy siedzibie berlińskiego Uniwersytetu Technicznego wmurowana miała być dziś tablica upamiętniająca polskich żołnierzy i żołnierki 1. Armii Wojska Polskiego, którzy brali udział w walkach o Berlin. Napis po polsku i niemiecku przypominać ma o tym, że „gmachy ówczesnej Politechniki wyzwolonej 2 maja 1945 r. przez 1. Warszawską Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, stanowiły jeden z najsilniejszych nazistowskich punktów oporu na drodze do Kancelarii Rzeszy”. Odsłonięcie tablicy z udziałem polskich kombatantów, z powodu koronawirusa, przesunięto na 1 września 2020 roku.