• Zdjęcie z Urzędu Miasta Szostka Gmina
  Apel o pomoc dla miasta partnerskiego Szostka na Ukrainie
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Zapraszamy na bożonarodzeniowy jarmark!
  Czytaj więcej
 • 1 grudnia rozpoczynamy Aktywny Kalendarz Adwentowy Gmina
  Ależ to będzie piękny czas. Sprawdźcie nasz Aktywny Kalendarz Adwentowy!
  Czytaj więcej
Gmina

OSP w Golicach włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego!

1 czerwca 2020r.

– To dla nas motywacja do dalszego rozwoju, bo krajowy system to elita jeśli chodzi o OSP – tak wiceprezes golickich strażaków Kamil Wieczorek komentuje decyzję komendanta głównego o włączeniu jednostki do systemu.

K. Wieczorek wspomina, że w przeszłości było tak, że jak już jednostka OSP została włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, to przeważnie była tam na zawsze. – Teraz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, wydaje decyzję na 5 lat. Po raz pierwszy zostaliśmy włączeni do krajowego systemu właśnie 5 lat temu. Byliśmy pierwszą jednostką w powicie słubickim, która się tam dostała. Cieszę się, że nasz rozwój został doceniony i będziemy działać w systemie kolejne 5 lat – dodaje wiceprezes. I zapewnia: – Z pewnego poziomu nie schodzimy, przybywa nam też sprzętu, szkolimy się. Utworzyliśmy także młodzieżową drużynę pożarniczą, która liczy ok. 40 dzieci. Strażaków w golickiej jednostce jest ponad 50.

Rafał Mazurek z zarządu OSP w Golicach podkreśla, że strażacy ochotnicy przyjęli decyzję komendanta głównego z wielką radością. Na biurku burmistrza Mariusza Olejniczaka leży już porozumienie w tej sprawie. – Dzięki temu, że nasza jednostka funkcjonuje w krajowym systemie, zawsze możemy liczyć na większe dofinansowanie – mówi burmistrz. Przypomina, że jesienią ub. roku OSP w Golicach została wyposażona w nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który może brać udział w najtrudniejszych akcjach bojowych i być wykorzystywany w najmniej sprzyjających warunkach terenowych. Został zakupiono, ze środków centralnych, ale 230 tys. zł dała też gmina.