Dwumiasto bardzo międzynarodowe
Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wydało broszurę, która dała m.in. odpowiedź na pytania: Ilu Polaków mieszka we Frankfurcie? Które języki preferują młodzi ludzie? Ilu Niemców uczy się polskiego?
Ponad 30-stronicowa publikacja”Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą-Słubice” zawiera bardzo dużo danych, z których wyłania się wielokulturowy obraz naszego dwumiasta. Wynika z niej m.in., że pod koniec 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych 6 061 osób ze 112 państw. Odsetek obcokrajowców wyniósł 10,4 proc. i był najwyższy w całej Brandenburgii. Największą grupę obcokrajowców we Frankfurcie stanowili Polacy. Za Odrą mieszkało 2 484 osób ( 41 proc. wszystkich obcokrajowców). Drugą najliczniejszą grupą byli Syryjczycy (859 osób – 14,2 proc.), a trzecią Rosjanie (340 osób -5,7 proc.)
W Słubicach odsetek obcokrajowców kształtował się na poziomie 5,9 proc. Z danych wynika, że w gminie Słubice zameldowanych było 1 178 osób z 29 krajów. Najwięcej było obywateli Ukrainy (697 osób – 59,2 proc.), Niemców (308 osób – 26,1 proc.) i Bułgarów (60 osób- 5,1 proc.).
Autorzy broszury przyjrzeli się też wielojęzyczności na różnych szczeblach edukacji. Z publikacji wynika, że około 300 frankfurckich przedszkolaków uczy się języka sąsiada.
Co ciekawe we Frankfurcie pod koniec 2018 roku 19,5 proc. dzieci do lat 5 miało obce pochodzenie. Największą grupę spośród najmłodszych mieszkańców obcego pochodzenia stanowiły dzieci polskie (245 osób – 45,1 proc.). Ponadto 138 dzieci posiadało oprócz obywatelstwa niemieckiego także obywatelstw polskie.
Język sąsiada poznają też dzieci ze Słubic, choć w przedszkolach wszystkie dzieci od 3. roku życia uczą się języka angielskiego, a niektóre dodatkowo również niemieckiego.
Z broszury dowiemy się też, że w roku szkolnym 2018/19 języka polskiego uczyło się 14,3 proc. uczniów frankfurckich szkół. Na pierwszym miejscu był język angielski, podobnie jak w szkołach słubickich. Z kolei w naszych podstawówkach języka sąsiada uczyło się 22,9 proc. uczniów.
Więcej informacji na temat wielojęzyczności w Dwumieście znajduje się w załączonej broszurze. Zainteresowani mogą ją też otrzymać w formie drukowanej w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji w Bolfrashaus we Frankfurcie nad Odrą.
W razie pytań dotyczących broszury można się kontaktować mailowo lub telefonicznie z Natalią Majchrzak w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji
(natalia.majchrzak@frankfurt-slubice.eu, tel. +49 335 606985-12).
Broszura została opracowana w ramach monitoringu kształcenia i jest ściśle związana z Federalnym Programem “Edukacja integruje”. Program ten wspiera władze lokalne we wzmacnianiu i dalszym rozwoju edukacji i jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz Europejski Fundusz Społeczny. Broszura została opublikowana z wykorzystaniem funduszy Interreg z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.