• Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasto bardzo międzynarodowe

22 stycznia 2020r.

Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wydało broszurę, która dała m.in. odpowiedź na pytania: Ilu Polaków mieszka we Frankfurcie? Które języki preferują młodzi ludzie? Ilu Niemców uczy się polskiego?

 

Ponad 30-stronicowa publikacja”Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą-Słubice”  zawiera bardzo dużo danych, z których wyłania się wielokulturowy obraz naszego dwumiasta. Wynika z niej m.in., że pod koniec 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych  6 061 osób ze 112 państw. Odsetek obcokrajowców wyniósł 10,4 proc. i był najwyższy w całej Brandenburgii. Największą grupę obcokrajowców we Frankfurcie stanowili Polacy. Za Odrą mieszkało  2 484 osób ( 41 proc. wszystkich obcokrajowców). Drugą najliczniejszą grupą byli Syryjczycy (859 osób – 14,2 proc.), a trzecią Rosjanie (340 osób -5,7 proc.)

W Słubicach odsetek obcokrajowców kształtował się na poziomie 5,9 proc. Z danych wynika, że w gminie Słubice zameldowanych było 1 178 osób z 29 krajów. Najwięcej było obywateli Ukrainy (697 osób – 59,2 proc.), Niemców (308 osób – 26,1 proc.) i Bułgarów (60 osób- 5,1 proc.).

Autorzy broszury przyjrzeli się też wielojęzyczności na różnych szczeblach edukacji. Z publikacji wynika, że około 300 frankfurckich przedszkolaków uczy się języka sąsiada.

Co ciekawe we Frankfurcie pod koniec 2018 roku 19,5 proc. dzieci do lat 5 miało obce pochodzenie. Największą grupę spośród najmłodszych mieszkańców obcego pochodzenia stanowiły dzieci polskie (245 osób – 45,1 proc.). Ponadto 138 dzieci posiadało oprócz obywatelstwa niemieckiego także obywatelstw polskie.   

Język sąsiada poznają też dzieci ze Słubic, choć w przedszkolach wszystkie dzieci od 3. roku życia uczą się języka angielskiego, a niektóre dodatkowo również niemieckiego.

Z broszury dowiemy się też, że w roku szkolnym 2018/19 języka polskiego uczyło się 14,3 proc. uczniów  frankfurckich szkół. Na pierwszym miejscu był język angielski, podobnie jak w szkołach słubickich. Z kolei w naszych podstawówkach języka sąsiada  uczyło się 22,9 proc. uczniów.

Więcej informacji na temat wielojęzyczności w Dwumieście znajduje się w załączonej broszurze. Zainteresowani mogą ją też otrzymać w formie drukowanej w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji w Bolfrashaus we Frankfurcie nad Odrą.

W razie pytań dotyczących broszury można się kontaktować mailowo lub telefonicznie z Natalią Majchrzak w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji

(natalia.majchrzak@frankfurt-slubice.eu, tel. +49 335 606985-12).

Broszura została opracowana w ramach monitoringu kształcenia i jest ściśle związana z Federalnym Programem “Edukacja integruje”.  Program ten wspiera władze lokalne we wzmacnianiu i dalszym rozwoju edukacji i jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz Europejski Fundusz Społeczny. Broszura została opublikowana z wykorzystaniem funduszy Interreg z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Załączniki

Broszura
1.55 MB