• Nowe zasady obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim w Słubicach! Gmina
  Nowe zasady obsługi interesantów w Urzędzie Miejskim w Słubicach!
  Czytaj więcej
 • Dzieci potrzebujące wsparcia będą miały w tej świetlicy superwarunki! Gmina
  Dzieci potrzebujące wsparcia będą miały w tej świetlicy superwarunki!
  Czytaj więcej
 • Spis Rolny – Infolinia Spisowa Powszechny Spis Rolny
  Spis Rolny – Infolinia Spisowa
  Czytaj więcej
 • Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8:00 do 16:00 Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8:00 do 16:00
  Czytaj więcej
 • Radni pochwalili burmistrza i udzielili mu absolutorium Gmina
  Radni pochwalili burmistrza i udzielili mu absolutorium
  Czytaj więcej
 • Gmina daje pieniądze na wymianę kopciuchów! Gmina
  Gmina daje pieniądze na wymianę kopciuchów!
  Czytaj więcej
 • Tego placu zabaw dzieci z ul. Konstytucji 3 Maja nie mogą się już doczekać! Gmina
  Tego placu zabaw dzieci z ul. Konstytucji 3 Maja nie mogą się już doczekać!
  Czytaj więcej
 • Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany! Gmina
  Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany!
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasto bardzo międzynarodowe

22 stycznia 2020r.

Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wydało broszurę, która dała m.in. odpowiedź na pytania: Ilu Polaków mieszka we Frankfurcie? Które języki preferują młodzi ludzie? Ilu Niemców uczy się polskiego?

 

Ponad 30-stronicowa publikacja”Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą-Słubice”  zawiera bardzo dużo danych, z których wyłania się wielokulturowy obraz naszego dwumiasta. Wynika z niej m.in., że pod koniec 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych  6 061 osób ze 112 państw. Odsetek obcokrajowców wyniósł 10,4 proc. i był najwyższy w całej Brandenburgii. Największą grupę obcokrajowców we Frankfurcie stanowili Polacy. Za Odrą mieszkało  2 484 osób ( 41 proc. wszystkich obcokrajowców). Drugą najliczniejszą grupą byli Syryjczycy (859 osób – 14,2 proc.), a trzecią Rosjanie (340 osób -5,7 proc.)

W Słubicach odsetek obcokrajowców kształtował się na poziomie 5,9 proc. Z danych wynika, że w gminie Słubice zameldowanych było 1 178 osób z 29 krajów. Najwięcej było obywateli Ukrainy (697 osób – 59,2 proc.), Niemców (308 osób – 26,1 proc.) i Bułgarów (60 osób- 5,1 proc.).

Autorzy broszury przyjrzeli się też wielojęzyczności na różnych szczeblach edukacji. Z publikacji wynika, że około 300 frankfurckich przedszkolaków uczy się języka sąsiada.

Co ciekawe we Frankfurcie pod koniec 2018 roku 19,5 proc. dzieci do lat 5 miało obce pochodzenie. Największą grupę spośród najmłodszych mieszkańców obcego pochodzenia stanowiły dzieci polskie (245 osób – 45,1 proc.). Ponadto 138 dzieci posiadało oprócz obywatelstwa niemieckiego także obywatelstw polskie.   

Język sąsiada poznają też dzieci ze Słubic, choć w przedszkolach wszystkie dzieci od 3. roku życia uczą się języka angielskiego, a niektóre dodatkowo również niemieckiego.

Z broszury dowiemy się też, że w roku szkolnym 2018/19 języka polskiego uczyło się 14,3 proc. uczniów  frankfurckich szkół. Na pierwszym miejscu był język angielski, podobnie jak w szkołach słubickich. Z kolei w naszych podstawówkach języka sąsiada  uczyło się 22,9 proc. uczniów.

Więcej informacji na temat wielojęzyczności w Dwumieście znajduje się w załączonej broszurze. Zainteresowani mogą ją też otrzymać w formie drukowanej w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji w Bolfrashaus we Frankfurcie nad Odrą.

W razie pytań dotyczących broszury można się kontaktować mailowo lub telefonicznie z Natalią Majchrzak w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji

(natalia.majchrzak@frankfurt-slubice.eu, tel. +49 335 606985-12).

Broszura została opracowana w ramach monitoringu kształcenia i jest ściśle związana z Federalnym Programem „Edukacja integruje”.  Program ten wspiera władze lokalne we wzmacnianiu i dalszym rozwoju edukacji i jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz Europejski Fundusz Społeczny. Broszura została opublikowana z wykorzystaniem funduszy Interreg z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Załączniki

Broszura
1.55 MB

Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ