• Sala sportowa przy Gmina
  Sala sportowa przy „dwójce”? Już ją prawie mamy!
  Czytaj więcej
 • Tego placu zabaw dzieci z ul. Konstytucji 3 Maja nie mogą się już doczekać! Gmina
  Tego placu zabaw dzieci z ul. Konstytucji 3 Maja nie mogą się już doczekać!
  Czytaj więcej
 • Od 4 maja zmiany w przyjęciu interesantów w Urzędzie Miejskim w Słubicach Gmina
  Od 4 maja zmiany w przyjęciu interesantów w Urzędzie Miejskim w Słubicach
  Czytaj więcej
 • Od czwartku będziemy musieli zakrywać usta i nos! Gmina
  Od czwartku będziemy musieli zakrywać usta i nos!
  Czytaj więcej
 • Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany! Gmina
  Segregacja odpadów komunalnych? Czekają nas wielkie zmiany!
  Czytaj więcej
 • Co trzeba wiedzieć o koronawirusie? Gmina
  Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
  Czytaj więcej
 • Blisko 900 tys. zł dostaną od gminy organizacje pozarządowe na projekty służące mieszkańcom! Gmina
  Blisko 900 tys. zł dostaną od gminy organizacje pozarządowe na projekty służące mieszkańcom!
  Czytaj więcej
 • Jakub Czak ze stypendium marszałka województwa. Wyróżnienie dostała też gmina! Gmina
  Jakub Czak ze stypendium marszałka województwa. Wyróżnienie dostała też gmina!
  Czytaj więcej
Gmina

Dwumiasto bardzo międzynarodowe

22 stycznia 2020r.

Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji wydało broszurę, która dała m.in. odpowiedź na pytania: Ilu Polaków mieszka we Frankfurcie? Które języki preferują młodzi ludzie? Ilu Niemców uczy się polskiego?

 

Ponad 30-stronicowa publikacja”Wielojęzyczność w Dwumieście Frankfurt nad Odrą-Słubice”  zawiera bardzo dużo danych, z których wyłania się wielokulturowy obraz naszego dwumiasta. Wynika z niej m.in., że pod koniec 2018 roku we Frankfurcie nad Odrą było zameldowanych  6 061 osób ze 112 państw. Odsetek obcokrajowców wyniósł 10,4 proc. i był najwyższy w całej Brandenburgii. Największą grupę obcokrajowców we Frankfurcie stanowili Polacy. Za Odrą mieszkało  2 484 osób ( 41 proc. wszystkich obcokrajowców). Drugą najliczniejszą grupą byli Syryjczycy (859 osób – 14,2 proc.), a trzecią Rosjanie (340 osób -5,7 proc.)

W Słubicach odsetek obcokrajowców kształtował się na poziomie 5,9 proc. Z danych wynika, że w gminie Słubice zameldowanych było 1 178 osób z 29 krajów. Najwięcej było obywateli Ukrainy (697 osób – 59,2 proc.), Niemców (308 osób – 26,1 proc.) i Bułgarów (60 osób- 5,1 proc.).

Autorzy broszury przyjrzeli się też wielojęzyczności na różnych szczeblach edukacji. Z publikacji wynika, że około 300 frankfurckich przedszkolaków uczy się języka sąsiada.

Co ciekawe we Frankfurcie pod koniec 2018 roku 19,5 proc. dzieci do lat 5 miało obce pochodzenie. Największą grupę spośród najmłodszych mieszkańców obcego pochodzenia stanowiły dzieci polskie (245 osób – 45,1 proc.). Ponadto 138 dzieci posiadało oprócz obywatelstwa niemieckiego także obywatelstw polskie.   

Język sąsiada poznają też dzieci ze Słubic, choć w przedszkolach wszystkie dzieci od 3. roku życia uczą się języka angielskiego, a niektóre dodatkowo również niemieckiego.

Z broszury dowiemy się też, że w roku szkolnym 2018/19 języka polskiego uczyło się 14,3 proc. uczniów  frankfurckich szkół. Na pierwszym miejscu był język angielski, podobnie jak w szkołach słubickich. Z kolei w naszych podstawówkach języka sąsiada  uczyło się 22,9 proc. uczniów.

Więcej informacji na temat wielojęzyczności w Dwumieście znajduje się w załączonej broszurze. Zainteresowani mogą ją też otrzymać w formie drukowanej w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji w Bolfrashaus we Frankfurcie nad Odrą.

W razie pytań dotyczących broszury można się kontaktować mailowo lub telefonicznie z Natalią Majchrzak w Słubicko-Frankfurckim Centrum Kooperacji

(natalia.majchrzak@frankfurt-slubice.eu, tel. +49 335 606985-12).

Broszura została opracowana w ramach monitoringu kształcenia i jest ściśle związana z Federalnym Programem „Edukacja integruje”.  Program ten wspiera władze lokalne we wzmacnianiu i dalszym rozwoju edukacji i jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych oraz Europejski Fundusz Społeczny. Broszura została opublikowana z wykorzystaniem funduszy Interreg z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Załączniki

Broszura
1.55 MB

Akademicka 1
69-100 Słubice

tel: 95 737 20 00

fax: 95 758 28 80
email: slubice@slubice.pl
GODZINY URZĘDOWANIA:

poniedziałek – piątek 8:00 – 16:00

Przyjęcia interesantów:

mieszkańcy przyjmowani i obsługiwani są w poniedziałki wtorki, czwartki i piątki w godzinach: 8:00 – 14.00
w środy w godzinach: 10.00 – 16.00.

>Klauzule informacyjne RODO<

>Deklaracja dostępności<

BEZPOŚREDNI KONTAKT Z PRACOWNIKAMI URZĘDU

Pełna lista telefonów i adresów e-mail z podziałem na poszczególne wydziały i biura urzędu znajduje się w strukturze urzędu.
NEWSLETTER

Wyrażam zgodę na przetwarzanie powyżej podanych danych w celu otrzymywania powiadomień

POBIERZ APLIKACJĘ MOBILNĄ