• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

2,8 mln zł dostaną od gminy organizacje pozarządowe w ciągu 4 lat

8 listopada 2019r.

Już po raz ósmy Gmina Słubice wspólnie z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum zaprosiła mieszkańców na Słubickie Forum Organizacji Pozarządowych. Odbyło się ono 7 listopada w Collegium Polonicum z udziałem ok. 80 przedstawicieli stowarzyszeń i fundacjidziałających w naszej gminie, ale też kilku zaprzyjaźnionych organizacji z terenu powiatu słubickiego.
– Przywiązujemy ogromną wagę do współpracy z organizacjami pozarządowymi, bo one są lokomotywą społeczeństwa obywatelskiego, które odgrywają ważną rolę w rozwoju gminy – podkreśla burmistrz Mariusz Olejniczak, który wraz ze swoją zastępczynią Adrianą Dydyną-Marycką, wzięli udział w Forum. Gmina zaprezentowała tam swój program współpracy z organizacjami pozarządowymi, które w ciągu czterech lat wesprze kwotą 2,8 mln zł.

Podczas Forum odbyły się konsultacje Programu Współpracy Gminy Słubice z organizacjami pozarządowymi. Jest to wieloletni program, który będzie realizowany od 1 stycznia 2020 r. do końca 2024 r. – Planowana wysokość środków finansowych w roku 2020 wyniesie 700.000 zł, w roku 2021- 700.000 zł, w roku 2022 -700.000 zł, w roku 2023 – 700.000 zł, w roku 2024 – 700.000 zł, łącznie 2.800.000 zł – informuje Sabina Matkowska, kierowniczka Biura Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słubicach. Dodaje, że głównym jego celem jest rozwijanie współpracy z organizacjami pozarządowymi poprzez tworzenie i realizację rozwiązań zmierzających do poprawy jakości życia społeczności lokalnej. Program oparty jest na kilku filarach:  umacnianie w świadomości społecznej poczucia odpowiedzialności za swoje otoczenie i wspólnotę lokalną , tworzenie więzi społecznych i budowanie społeczeństwa obywatelskiego, dążenie do zapewnienia odpowiednich warunków dla działalności organizacji, stworzenie sprawnego systemu funkcjonowania organizacji pozarządowych pozwalającego na istotne odciążenie lub uzupełnienie działań sektora publicznego w realizacji niektórych zadań. 

W programie tegorocznego forum były też wystąpienia przedstawicieli różnych instytucji, które prowadzą konkursy i udzielają dotacji dla organizacji pozarządowych. – Mówiliśmy m.in. o tym, że brak środków własnych, jest tym, co hamuje rozwój organizacji pozarządowych i wskazywaliśmy ścieżki dostępu do nich – mówi Sabina Matkowska.

Podczas Forum gościliśmy m.in. posła VIII kadencji Jacka Kurzępę, Wojciecha Jachimowicza, Przewodniczącego Rady Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Wojciecha Kaczmarczyka, dyrektora tej instytucji i jego zastępcę Piotra Krygiela oraz Karolinę Dreszer-Smalec z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w Brukseli.

Zaproszenie przyjęli też przedstawiciele Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Gorzowie Wielkopolskim, Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w Zielonej Górze, Lokalnej Grupy Działania Zielona Dolina Odry i Warty (Górzyca).