• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Bez kategorii

20 – lecie repatriacji witrażu w Kościele Mariackim we Frankfurcie nad Odrą

30 czerwca 2022r.

Z okazji 20. jubileuszu repatriacji witrażu we frankfurckim Kościele Mariackim w dniu 29.06.2022r. odbyła się uroczysta ceremonia z muzyczną oprawą. Zorganizowane przez miasto Frankfurt nad Odrą wydarzenie otworzył Nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Podkreślił, jak ważnym procesem było odzyskanie witraża dla kościoła, jednocześnie napominając o samej historii sięgającej do kilkuset lat wstecz. Na tę okoliczność zaproszono m.in. byłego nadburmistrza Frankfurtu Wolfganga Polha, który w swojej przemowie retrospekcyjnie mówił o procesie repatriacji witrażu. Prof.dr. Maria Deiters z projektu Corpus Vitrearum Medii Aevi (projekt badań nad szklanymi dziełami średniowiecznymi), która również została poproszona o kilka słów, uwzględniła kwestie naukowe samej budowy elementów witraża. Pierwszą część wydarzenia zakończył koncert kwartetu smyczkowego Catori. Kolejnym elementem była premiera multimedialnej wideoinstalacji wyświetlonej na ekranie. Projekcje wyświetlały kolejno elementy witrażu i opowiadały krótką historię i próbę interpretacji każdego z nich. Zainteresowanie było bardzo duże. Przybyło wielu mieszkańców zainteresowanych historią i prezentowaną temetyką. Po zakończeniu uczestnicy wzięli udział w krótkich rozmowach, dzieląc się odczuciami i doświadczeniami. Dyskusje dały możliwość na ubranie w słowa wielu różnych interpretacji, które miał każdy z uczestniczących.

Kościół Mariacki we Frankfurcie nad Odrą to ważny punkt na turystycznej mapie naszego regionu. Z tego miejsca, po raz kolejny zachęcam do zwiedzania tego miejsca. Powstanie witraży datuje się na lata 1360- 1370. Zatem odzyskane witraże to unikat na skalę światową  – podsumowuje burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak.