• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

16. TransVOCALE za nami. Było jazzowo, poetycko i refleksyjnie!

25 listopada 2019r.

Tegoroczny Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE, na który Dwumiasto Słubice-Frankfurt zaprosiło po raz 16.,miał wiele odsłon. Artyści z kilku krajów zabrali publiczność w świat najróżniejszych dźwięków, bo ten festiwal to muzyczny tygiel kulturowy. Był też powrót do lat 80. i czasów upadku żelaznej kurtyny, bo ten rok jest wyjątkowy zarówno dla Polaków jak i Niemców. 30 lat temu doszło u nas do pierwszych wolnych wyborów, a za Odrą upadł mur berliński.

W pierwszym dniu festiwalu, który rozpoczął się 21 listopada, artyści przypomnieli czasy wielkich przemian w Polsce i NRD, a także wydarzenia, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny. Koncert inauguracyjny „ A mury runą” był własną produkcją Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Forum Kleista, której pomysł podsunęła historia. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę pierwszych, wolnych wyborów w Polsce i upadku berlińskiego muru. Twórcy koncertu postanowili za pomocą muzyki, opowiedzieć o przemianach demokratycznych w naszych krajach.  Towarzyszyła mu też wystawa fotografii na temat naszej drogi do wolności i realiów życia codziennego w latach 80.

Drugi dzień festiwalu był wybitnie jazzowy. Na scenie Forum Kleista najpierw wystąpiła Anna Maria Jopek, a następnie Urszula Dudziak i zespół Walk Away. Muzycy z Walk Away przypomnieli, że z Urszulą Dudziak nagrali w 1993 roku, w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, płytę koncertową Saturation. Tak jak wtedy, także i teraz spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. U. Dudziak to gaduła, do czego sama się zresztą przyznała na wstępie, ale jej gadulstwo jest równie zachwycające jak jej wokal. Jest mistrzynią popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów, zwanego “scatem”. Występowała lub nagrywała m.in. z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowskim, Michałem Urbaniakiem. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. – To był niesamowity koncert! – zachwalała Karolina Michna, która jest stałą bywalczynią festiwalu transVOCALE. – Zawsze czekam z niecierpliwością na informację, kto wystąpi w danym roku. Gdy dowiedziałam się, że tym razem gwiazdą będzie Urszula Dudziak byłam zachwycona. Dziś jestem zachwycona jeszcze bardziej, bo okazało się, że Urszula Dudziak to nie tylko świetna wokalistka, ale też kobieta zarażająca innym swoją ogromną radością życia i energią – dodała pani Karolina.

W piątkowy wieczór w Forum Kleista można też było posłuchać Max Klezmer Band, jazzującej grupy, która czerpie z tradycji klezmerskiej, ale też sięga do elementów bałkańskich, arabskich i hinduskich, przekładając je na współczesny język muzyczny, a także Tsigunz Fanfara Avantura, grupy, którą inspiruje muzyka cygańska i Bliskiego Wschodu, ale torpeduje ją zdobyczami muzyki XXI wieku.

W sobotę zaprosiliśmy mieszkańców Dwumiasta m.in. do SMOKa. Tu wystąpiła Ania Rusowicz. Zabrała publiczność m.in. w lata 60. i 70., choć nie tylko. Jej pierwsza płyta nawiązywała do twórczości mamy – Ady Rusowicz, z czasem artystka stworzyła jednak własną stylistykę i chętnie sięga do bluesrocka. Publiczność na początku grzecznie siedziała na wygodnych fotelach w sali kinowej SMOKa, ale szybko wiele osób poderwało się do tańca.

W SMOKu wystąpił także sulęciński zespół Trupięgi. Nazwa zespołu zapożyczona została z wiersza Bolesława Leśmiana. Trupięgi kochają jego teksty i często do nich sięgają. Poezję, nie tylko zresztą leśmianową, wyśpiewują we własnym stylu, żonglując emocjami i nieoczywistymi dźwiękami. Trupięgi mają w swojej karierze występy m.in. w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, podczas Krakowskiego Salonu Poezji czy słynnego festiwalu Akustyczeń w Szczecinie.

W sumie, w czasie festiwalu, można było posłuchać 16 koncertów. Tak bogaty program to także zasługa także naszych sponsorów: ZUO International, Acciona Energy, M.B.B Logistics, Zakład Usług Wodno-Ściekowych, Viadrina Logistic.