• Gmina
  Od 1 września Urząd Miejski w Słubicach czynny od 8.00 do 16.00
  Czytaj więcej
 • Stypendyści gminy Gmina
  Do tych uzdolnionych uczniów powędrowały nagrody i stypendia burmistrza
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Blisko 1,6 mln zł na wakacyjne remonty w placówkach oświatowych
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Gmina dostanie blisko 2 mln zł na przebudowę ul. Witosa
  Czytaj więcej
 • Przypominamy, że do do końca sierpnia Urząd Miejski w Słubicach jest otwarty od 7.00 do 15.00
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Miejskie Święto Hanzy? Bawimy się dalej!
  Czytaj więcej
 • Lato kulturalne w Dwumieście Gmina
  To już w najbliższy weekend rozpoczynamy Miejskie Święto Hanzy!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wiele powodów do radości. Burmistrz dostał wotum zaufania od radnych i absolutorium
  Czytaj więcej
 • Festiwal piosenki w Gmina
  Ale nam się pięknie rozśpiewała “Jarzębinka”
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wszystkiego najlepszego kochane dzieci!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Superwiadomość! Dostaniemy prawie 15 mln zł na gminne inwestycje!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Jak ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania uchodźców.
  Czytaj więcej
 • Otwarciue sali przy SP3 Gmina
  Uczniowie” trójki” zachwyceni nową salą sportową!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Wielka radość. Gmina zdobyła ponad 2,2 mln zł na remont ul. Kopernika!
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Gmina buduje kolejną ścieżkę rowerową i drogę
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na przebudowę ul. Kopernika Gmina
  Rozpoczynamy przebudowę ulicy Kopernika. Umowa podpisana!
  Czytaj więcej
 • Bez kategorii
  Na inwestycje w 2022 roku gmina przeznaczy ponad 29 mln zł
  Czytaj więcej
 • Podpisanie umowy na modernizację parku przy al. Niepodległości Gmina
  Park przy alei Niepodległości zmieni się nie do poznania! Burmistrz podpisał umowę z wykonawcą
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Mamy to! Dostaliśmy ponad 4,7 mln zł na ścieżkę rowerową od ul. Sportowej do Drzecina
  Czytaj więcej
 • Dwumiasto “odpala” iluminację mostu
  Czytaj więcej
 • Gmina
  Do USC i wydziału spraw obywatelskich trzeba się umówić telefonicznie
  Czytaj więcej
Gmina

16. TransVOCALE za nami. Było jazzowo, poetycko i refleksyjnie!

25 listopada 2019r.

Tegoroczny Europejski Festiwal Piosenki Autorskiej transVOCALE, na który Dwumiasto Słubice-Frankfurt zaprosiło po raz 16.,miał wiele odsłon. Artyści z kilku krajów zabrali publiczność w świat najróżniejszych dźwięków, bo ten festiwal to muzyczny tygiel kulturowy. Był też powrót do lat 80. i czasów upadku żelaznej kurtyny, bo ten rok jest wyjątkowy zarówno dla Polaków jak i Niemców. 30 lat temu doszło u nas do pierwszych wolnych wyborów, a za Odrą upadł mur berliński.

W pierwszym dniu festiwalu, który rozpoczął się 21 listopada, artyści przypomnieli czasy wielkich przemian w Polsce i NRD, a także wydarzenia, które doprowadziły do upadku żelaznej kurtyny. Koncert inauguracyjny „ A mury runą” był własną produkcją Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Forum Kleista, której pomysł podsunęła historia. W tym roku obchodzimy 30. rocznicę pierwszych, wolnych wyborów w Polsce i upadku berlińskiego muru. Twórcy koncertu postanowili za pomocą muzyki, opowiedzieć o przemianach demokratycznych w naszych krajach.  Towarzyszyła mu też wystawa fotografii na temat naszej drogi do wolności i realiów życia codziennego w latach 80.

Drugi dzień festiwalu był wybitnie jazzowy. Na scenie Forum Kleista najpierw wystąpiła Anna Maria Jopek, a następnie Urszula Dudziak i zespół Walk Away. Muzycy z Walk Away przypomnieli, że z Urszulą Dudziak nagrali w 1993 roku, w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury, płytę koncertową Saturation. Tak jak wtedy, także i teraz spotkali się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. U. Dudziak to gaduła, do czego sama się zresztą przyznała na wstępie, ale jej gadulstwo jest równie zachwycające jak jej wokal. Jest mistrzynią popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów, zwanego “scatem”. Występowała lub nagrywała m.in. z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowskim, Michałem Urbaniakiem. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. – To był niesamowity koncert! – zachwalała Karolina Michna, która jest stałą bywalczynią festiwalu transVOCALE. – Zawsze czekam z niecierpliwością na informację, kto wystąpi w danym roku. Gdy dowiedziałam się, że tym razem gwiazdą będzie Urszula Dudziak byłam zachwycona. Dziś jestem zachwycona jeszcze bardziej, bo okazało się, że Urszula Dudziak to nie tylko świetna wokalistka, ale też kobieta zarażająca innym swoją ogromną radością życia i energią – dodała pani Karolina.

W piątkowy wieczór w Forum Kleista można też było posłuchać Max Klezmer Band, jazzującej grupy, która czerpie z tradycji klezmerskiej, ale też sięga do elementów bałkańskich, arabskich i hinduskich, przekładając je na współczesny język muzyczny, a także Tsigunz Fanfara Avantura, grupy, którą inspiruje muzyka cygańska i Bliskiego Wschodu, ale torpeduje ją zdobyczami muzyki XXI wieku.

W sobotę zaprosiliśmy mieszkańców Dwumiasta m.in. do SMOKa. Tu wystąpiła Ania Rusowicz. Zabrała publiczność m.in. w lata 60. i 70., choć nie tylko. Jej pierwsza płyta nawiązywała do twórczości mamy – Ady Rusowicz, z czasem artystka stworzyła jednak własną stylistykę i chętnie sięga do bluesrocka. Publiczność na początku grzecznie siedziała na wygodnych fotelach w sali kinowej SMOKa, ale szybko wiele osób poderwało się do tańca.

W SMOKu wystąpił także sulęciński zespół Trupięgi. Nazwa zespołu zapożyczona została z wiersza Bolesława Leśmiana. Trupięgi kochają jego teksty i często do nich sięgają. Poezję, nie tylko zresztą leśmianową, wyśpiewują we własnym stylu, żonglując emocjami i nieoczywistymi dźwiękami. Trupięgi mają w swojej karierze występy m.in. w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, podczas Krakowskiego Salonu Poezji czy słynnego festiwalu Akustyczeń w Szczecinie.

W sumie, w czasie festiwalu, można było posłuchać 16 koncertów. Tak bogaty program to także zasługa także naszych sponsorów: ZUO International, Acciona Energy, M.B.B Logistics, Zakład Usług Wodno-Ściekowych, Viadrina Logistic.