• Spotkanie z Krzysztofem Zanussim Gmina
  Spotkanie z Krzysztofem Zanussim w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury
  Czytaj więcej
 • Głosujmy na przedszkole Dzieci
  Głosujmy na przedszkole “Jarzębinka”! Pomóżmy przedszkolakom wygrać ogródek warzywny
  Czytaj więcej
 • Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym - przez biletomat Gmina
  Urząd Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich będzie obsługiwał interesantów w systemie kolejkowym
  Czytaj więcej
 • Otwarcie boisk w Kunowicach Dzieci
  Hura! Teren przy szkole w Kunowicach zagospodarowany. Jest gdzie poćwiczyć!
  Czytaj więcej
Gmina

Zabytkowe arkady na stadionie będą wyremontowane!

6 maja 2021r.

– Dostaniemy z Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu 350 tys. zł na remont zabytkowych arkad na naszym stadionie – z radością poinformował prezes Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Krzysztof Murdza. I to nie koniec dobrych wiadomości.

Prezes nie ukrywał, że z niecierpliwością czekał na rozpatrzenie wniosku, bo bardzo liczył na pieniądze z ministerialnego programu ochrony zabytków. Nasz stadion taki ma właśnie status. Przypomina starożytny amfiteatr. To najpiękniejszy i najcenniejszy obiekt sportowy w województwie lubuskim i jeden z niewielu obiektów sportowych, wybudowanych w latach 20. ubiegłego wieku, które zachowały się na terenie Polski bez znaczących zmian.

Remontu wymaga m.in. budynek arkadowy wybudowany w 1926 roku, rok przed oficjalnym otwarciem stadionu. We wrześniu ubiegłego roku arkady częściowo zamknięto dla mieszkańców ponieważ SOSiR zlecił ekspertyzę budowlaną, która miała określić stan budynku przed planowanym remontem.

– Wykazała, że praktycznie cała zabytkowa zabudowa arkadowa wymaga natychmiastowego remontu – mówi prezes SOSiRu.Dodaje, że wniosek złożony do Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu opiewał na kwotę ponad 1,3 mln zł netto. Na razie ministerstwo przyznało ośrodkowi sportu pieniądze na I etap remontu, kwotę 350 tys. zł. – Za te pieniądze, chcemy w tym roku wyremontować dach oraz frontową elewację kamienną – zapowiada K. Murdza.

Przypomina też, że w ub. tygodniu pozytywnie został oceniony także wniosek złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Sejmik podjął uchwałę, na mocy której, na remont arkad, SOSiR dostanie też wsparcie z budżetu województwa – 27 tys. zł. Całkowita wartość wniosku to było blisko 200 tys. zł.

– W tym roku chcemy również zacząć I etap remontu basenu – zapowiada prezes. – W tej chwili zakończyły się badania podłoża i szykowana jest dokumentacja kosztorysowa. Myślę, że najpóźniej w lipcu będziemy mogli rozpocząć prace – dodaje K. Murdza. Ma nadzieje, że tak się stanie, bo stan basenu jest bardzo zły, co uniemożliwia jego otwarcie.
– Złożyliśmy również wniosek, w Programie Sportowa Polska, ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, na dofinansowanie remontu sali gimnastycznej wraz z zapleczem sanitarnym. Tu staramy się o pozyskanie 40% wartości inwestycji, która wynosi 400 tys. zł netto – informuje. – Kończymy również szykować dokumentację do pozwolenia na budowę profesjonalnego parku Street WorkOut, tras rowerowych Single Track oraz finalizujemy przygotowania do rozszerzenia usług Studia Odnowy Biologicznej, poprzez wstawienie dwóch komór: hiperbarycznej oraz kriokomory, w partnerstwie z LGD Zielona Dolina Odry i Warty ze środków PROW Urzędu Marszałkowskiego. 

Fot. Beata Łysiak