• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

Już są. Budki dla jerzyków i nietoperzy!

2 kwietnia 2021r.

30 budek dla jerzyków i kilka dla nietoperzy zostało już zawieszonych na remontowanym przez gminę budynku Słubickiego Centrum Organizacji Pozarządowych.

Skąd pomysł budek dla jerzyków? – Ptaki te są bardzo przydatne w walce z komarami. Jeden jerzyk w ciągu doby może zjeść nawet 20 tysięcy owadów, m.in. komarów oraz meszek – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Przytacza też opinie ornitologów, którzy są zgodni, że gdyby w miastach na wyższych budynkach zamontować budki dla jerzyków to problem komarów, które latem potrafią być zmorą, rozwiązałby się sam.

 – Jestem przeciwnikiem chemicznego odkomarzania, bo opryski nie tylko są mało skuteczne, ale też stanowią zagrożenie dla wielu gatunków pożytecznych owadów – podkreśla burmistrz i dodaje, że chciałby, żeby w przyszłości także na innych budynkach użyteczności publicznej montować budki dla jerzyków.

Budki pojawiły się na wyremontowanej już ścianie budynku SCOP, od strony Zakładu Administracji Mieniem Komunalnym. Miejsca pomogła wskazać słubicka Fundacja Dziupla Inicjatyw Przyrodniczych, za co bardzo dziękujemy. Teraz firma, która wygrała przetarg remontuje frontową elewację od strony ul. Piłsudskiego. Cała inwestycja ma być gotowa do końca maja.

Na termomodernizację budynku gmina przeznaczyła 590 tys. zł. Nowa elewacja to tylko część zaplanowanych prac. Wcześniej wymienione zostały grzejniki w budynku i drzwi, docieplone ściany i strop pod dachem.