• Gmina
  Zapraszamy na Przebojową Zimę w Mieście z Radiem ZET
  Czytaj więcej
 • Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych Gmina
  Sprawdźcie, jakie darmowe atrakcje dla dzieci przygotowała gmina Słubice na czas ferii zimowych
  Czytaj więcej
 • Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic Gmina
  Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego dla burmistrza Słubic
  Czytaj więcej
 • Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym Gmina
  Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Przełajowym odbędą się w Słubicach!
  Czytaj więcej
Gmina

1 maja będziemy świętować naszą obecność w Unii Europejskiej

30 kwietnia 2021r.

Zapewne wielu mieszkańców pamięta ten dzień, bo to właśnie w Słubicach, 1 maja 2004 roku, ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i niemiecki minister Joschka Fischer, cieszyli się z nami z wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Na moście łączącym Słubice i Frankfurt odbyła się wielka feta, a do historii przeszły słowa ministra Włodzimierza  Cimoszewicza: – Nie wierzę, że to się dzieje.

-Polska skorzystała na obecności w Unii Europejskiej w różnych wymiarach, przede wszystkim politycznym, gospodarczym i  społecznym – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Podkreśla, że Unia pomogła zburzyć wiele murów, które dzieliły nas choćby z najbliższymi sąsiadami za Odrą. Ponadto miliardy euro, które płyną do naszego kraju w ramach unijnych funduszy mają wielki wpływ na rozwój polskiej gospodarki. 

Konsekwencją naszego wejścia do Unii Europejskiej było też wejście Polski do strefy Schengen co pozwala milionom Polaków na swobodne podróżowanie po większości państw europejskich bez konieczności przechodzenia przez kontrole paszportowe.

Dwa lata temu, gdy świętowaliśmy jubileusz obecności Polski w UE, z sondażu CBOS wynikało, że bilans skutków integracji Polski z Unią Europejską po 15 latach członkostwa oceniany jest zdecydowanie pozytywnie.

Niemal trzy czwarte badanych (74 proc.), patrząc z perspektywy czasu, uważało, że gdyby Polska nie stała się członkiem Wspólnoty, nasz kraj rozwijałby się gorzej , a 91 proc. pytanych opowiedziało się, za pozostaniem w Unii.

Poniżej zdjęcia z wejścia Polski do strefy Schengen. Centralne uroczystości odbyły się także w Słubicach.

Fot. Adam Czerneńko