Miejskie Święto Hanzy oficjalnie otwarte! Szykujcie się na kosmiczny odlot!

Tradycyjnie, na moście łączącym Słubice i Frankfurt, burmistrzowie dwumiasta: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke otworzyli dziś Miejskie Święto Hanzy „Kolorowy śledzik- swawolny kogucik” , które potrwa do niedzieli. Jak zawsze, dla mieszkańców przygotowano tysiąc bułek ze śledziami, chleb ze smalcem i piwo z frankfurckiego browaru. Zaproszenie do udziału w Miejskim Święcie Hanzy, największej tego typu imprezy na pograniczu polsko-niemieckim przyjął premier Brandenburgii Dietmar Woidke, przedstawiciele miast partnerskich: wiceburmistrz ukraińskiej Szostki Elena Krawczenko, Heikki Luukkanen i Erkii Saarimaeki z fińskiej Imatry.

Gościliśmy też Radosława Brodzika z Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, sekretarza gorzowskiego magistratu Eugeniusza Kurzawskiego oraz starostę słubickiego Leszka Bajona .

- Bardzo się cieszę, że już po raz 16. świętujemy razem z naszymi sąsiadami zza Odry, bo tego typu spotkania służą integracji mieszkańców  - mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. - Zresztą Miejskie Święto Hanzy to impreza, która przyciąga nie tylko mieszkańców Słubic i Frankfurtu, ale też gości z całego regionu. Bawi się z nami zwykle około 100 tys. osób i jest to jedna z największych tego typu transgranicznych imprez na polsko-niemieckim pograniczu - podkreśla burmistrz. 

 - Tutaj zrasta się to, co do siebie należy - przytoczył słowa Willego Brandta, premier Brandenburgii D. Woidke. To on otworzył w tym roku beczkę z piwem, którym częstowano mieszkańców.

W obu miastach stanęło sześć scen, na których do niedzieli, prezentować się będą muzycy z Polski i Niemiec, a także kilku innych krajów. Dziś muzyczna scena w Słubicach, która stanęła koło Collegium Polonicum, należy do Łukasza Łyczkowskiego wraz z zespołem 5 Rano, zespołów Enej i Weekend, jutro pojawi się na niej Bajm (22.00) i Masters (00.00), a wcześniej Meanland (18.30) i Sound’n’Grace” (20.00).

We Frankfurcie, w sobotę o 20.30, na scenie przed ratuszem wystąpi Nazareth, a o 22.00 Dr. Motte. Zajrzyjcie tam też w niedzielę o 18.00, żeby posłuchać plenerowego koncertu Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z Frankfurtu, która wystąpi wraz z solistami Opery Kameralnej w Rheinsbergu.

Czego jeszcze nie można przegapić? Na pewno kosmicznego miasteczka, które powstało przy placu Przyjaźni w Słubicach. To nowość tegorocznej Hanzy. Publiczność w sobotę, od 12.00 do późnych godzin nocnych, a także w niedzielę, od 12.00 do 18.00, bawić będą lokalni artyści, ale też goście z miast partnerskich Słubic i Frankfurtu, m.in. kilkunastoosobowy zespół dudziarzy Banda de Gaitas, z Chaves-Verin (Portugalia-Hiszpania), Eetu Lampi, magik z Imatry (Finlandia) czy hip-hopowy zespół Let’s go z Szostki (Ukraina). Będą też food tracki, dmuchańce dla dzieci, strefa relaksu i wiele innych atrakcji.

O tym, gdzie warto być będzie informowało w sobotę Radio Plus, które na placu Przyjaźni stanie z wozem transmisyjnym. Na antenie gorzowskiego radia, od 12.00 do 18.00, będzie też można posłuchać rozmów o współpracy Słubic i Frankfurtu i życiu na pograniczu.