Mariusz Olejniczak, Joanna Sierżant-Rekret i Aleksandra Kołek Szeryfami Praw Dziecka

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak, a także prezeska Stowarzyszenia po PROstu Joanna Sierżant-Rekret i szefowa Fundacji Grupy Pomagamy Aleksandra Kołek, otrzymali dziś prestiżowe odznaczenie, ustanowione przez UNICEF, przyznawane tym dorosłym, którzy podejmują szczególne inicjatywy na rzecz dzieci i są zaangażowani w propagowanie i ochronę ich praw.

Uroczystość odbyła się w przedszkolu „Miś Uszatek”, które uczestniczyło w roku szkolnym 2018/2019 w projekcie edukacyjnym „Szkoła z Prawami Dziecka”. - Celem projektu było zwrócenie uwagi na znaczenie edukacji o prawach dziecka, zapoznanie dzieci i młodzieży z zagadnieniami dotyczącymi praw dziecka, wyróżnienie najaktywniejszych osób dbających o prawa dziecka wśród lokalnej społeczności – mówi dyrektorka przedszkola Kamila Łopusiewicz. - Podczas zajęć dzieci w atmosferze spokoju i akceptacji poznawały własne prawa i reguły życia w grupie, obejrzały prezentację multimedialną oraz film na ten temat, poznały postać Janusza Korczaka oraz jego bohatera literackiego, Króla Maciusia I – opowiada.

Ściany w przedszkolu ozdobiły też rysunki poświęcone prawom dzieci, a rodzice otrzymali broszurę na ten temat. Zawierała „Konwencję Praw Dziecka” oraz „Prośbę Twojego Dziecka” wg Korczaka oraz najsłynniejsze cytaty wielkiego przyjaciela dzieci. - Dokonaliśmy też wyboru lokalnych Szeryfów Praw Dziecka, czyli osób, które propagują i chronią prawa dziecka, w szczególny sposób występują w ich interesie i w swojej codziennej pracy poświęcają tym kwestiom dużo uwagi – mówi dyrektorka przedszkola.

W "Misiu Uszatku" odsłonięto też tablicę z informacjami o lokalnych szeryfach. Burmistrz Mariusz Olejniczak został przedstawiony jako ten, który nie przejdzie obojętnie koło potrzebujących, jest lubiany, bo sam też lubi ludzi, żyje zgodnie z dewizą „Dobro powraca”, na sercu leży mu dobro najmłodszych dlatego stwarza szanse na rozwój umiejętności, pasji i talentów. W laudacji poświęconej J. Sierżant-Rekret dyrektorka „Misia Uszatka” podkreślała m.in., że prezeska Stowarzyszenia po PROstu widzi potrzebujących wszędzie tam, gdzie inni ich nie dostrzegają, dzięki niej powstało stowarzyszenie, które m.in. organizuje bezpłatne warsztaty artystyczne dla dzieci ucząc je kreatywności, prowadzi Gminną Specjalistyczną Poradnie Rodzinną, Środowiskowy Dom Samopomocy, zajęcia logopedyczne, psychologiczne dla dzieci, różnego rodzaju terapię, wspomagające rozwój fizyczny i umysłowy dzieci. Z kolei A. Kołek to założycielka i liderka Fundacji Grupy Pomagamy, która zrzesza wiele osób z otwartymi sercami i rękoma chętnymi do pomocy innym. - Grupa działa na szeroką skalę, angażując się w wiele inicjatyw, m.in. organizuje Dzień Dziecka i Akademię Renifera, wigilię miejską, festyny i bale charytatywne, podczas których członkowie grupy zbierają fundusze na leczenie osób chorych i niepełnosprawnych – wyliczała K. Łopusiewicz.

Dodaje, że w tym roku przypada 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka i udział przedszkola w projekcie jest podkreśleniem znaczenia tego najbardziej uniwersalnego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych. - Ważne jest, żeby najmłodsi zdawali sobie sprawę czym są prawa dziecka, jakie prawa im przysługują, na czym polega różnica między prawem a obowiązkiem, jakie są granice, których nie można przekraczać, a także gdzie mogą się zwrócić w sytuacji, kiedy poczują, że ich prawa nie są respektowane. Tę wiedzę staraliśmy się upowszechniać podczas różnego rodzaju zajęć organizowanych w naszym przedszkolu – mówi dyrektorka.

 Warto przeczytać!

Apel Twojego Dziecka według J.Korczaka

• Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.

• Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.

• Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jeszcze jest możliwe.

• Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.

• Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.

• Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

• Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

• Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. Czasami mówię to, by przyciągnąć Twoją uwagę.

• Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i zrobię się głuchy.

• Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

• Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

• Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

• Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w ciebie.

• Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

• Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

• Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

• Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.

• Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

• Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby się udało.

• Nie bój się miłości. Nigdy.