Pięćset plus z PUE ZUS

Już od 1 lipca można składać elektroniczne wnioski o świadczenie z programu ,,Rodzina 500+”, także na pierwsze dziecko i bez kryterium dochodowego. Pomocna jest tu Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze (500+) będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18 roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. W przypadku rodziców samotnie wychowujących dzieci prawo do świadczenia nie będzie uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego z rodziców.

Możliwość złożenia wniosku przez PUE ZUS pozwala na załatwienie formalności z dowolnego miejsca. Rola ZUS w procesie obsługi wniosku nie zmieniła się. ZUS jest jedną z instytucji, która umożliwia wypełnienie i elektroniczną wysyłkę wniosku przez swój system informatyczny.

Natomiast wnioski papierowe powinny trafić do właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej. PUE to pierwszy i największy polski e-urząd. Liczba użytkowników to już ponad 3 mln. Korzystanie z PUE pozwala na ciągły dostęp do wszystkich swoich danych zapisanych w ZUS. Pozwala także na łatwe generowania i przesyłanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych oraz pism i wniosków. Co ciekawe tą drogą można również umówić się na wizytę w ZUS, bez konieczności oczekiwania w kolejce.

Szczegółowe informacje o programie ,,Rodzina 500+’’ są dostępne na stronie Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, natomiast informacje dotyczące wniosku o świadczenie wychowawcze na PUE ZUS znajdą Państwo pod adresem http://www.zus.pl/program-rodzina-500.

Agata Muchowska regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego