Darmowy basen, kolejna kurtyna...tak gmina pomaga mieszkańcom przetrwać upały

Trzy kurtyny wodne, darmowy basen dla wszystkich – w taki sposób gmina Słubice pomaga mieszkańcom w czasie upalnych dni. Ponieważ najbliższe mają być jeszcze bardziej gorące, przypominamy na co zwrócić uwagę.

- Mamy coraz bardziej upalne lata dlatego szukamy sposobów, żeby w jakikolwiek sposób pomóc mieszkańcom przetrwać ten czas – mówi burmistrz Mariusz Olejniczak. Dodaje, że dotychczas gmina zadbała o kurtyny wodne, przy których można się schłodzić. Dwie stanęły na deptakach, przy ul. Jedności Robotniczej i Kochanowskiego, trzecią postawił na swoim terenie Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Dzięki wsparciu samorządu, od 22 czerwca SOSiR oferuje też mieszkańcom bezpłatny basen. Jest czynny codziennie od 10.00 do 18.00. - Woda została przebadana przez Sanepid, uzyskaliśmy pozytywną opinię – informuje Zbigniew Sawicki, prezes SOSiR. Dodaje, że nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR. – Odpowiadając na głosy mieszkańców kupiliśmy też specjalne żagle przeciwsłoneczne, które przy brodzikach dla dzieci dają podczas upałów trochę cienia. Dodatkowo, podczas gorących dni uruchamiamy specjalną kurtynę wodną – mówi Z. Sawicki.

Przypominamy też, że w czasie upałów trzeba w szczególny sposób zadbać o zdrowie. Ludzi i zwierząt.

• Unikajmy przebywania na zewnątrz w godzinach 10-14. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i chorych na serce.

• Codziennie wypijajmy przynajmniej 2-3 litrów płynów. Niech to będzie przede wszystkim niegazowana, średniozmineralizowana woda oraz świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Unikajmy picia kawy, coca-coli i alkoholu, bo one powodują większe pocenie.

• Nośmy przewiewne, luźne ubrania, najlepiej z bawełny, lnu, etaminy, koniecznie w jasnych kolorach. Odbijają promienie słoneczne i jest w nich chłodniej.

• Chrońmy dzieci przed słońcem. Jeśli przebywają na dworze to zadbajmy o picie dla nich, koniecznie niech mają nakrycie głowy. Skórę dziecka trzeba nasmarować kremem z wysokim filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.

• Nie zostawiajmy w samochodach zwierząt. Jeśli już musimy z nimi udać się w podróż, co godzinę dajmy zwierzęciu pić albo przynajmniej zwilżmy mu pysk.

• Przy wysokich temperaturach najlepiej szczelnie zasłonić okna w domu. Idealne rozwiązanie to uchylone, ale zasłonięte okna.

• Ograniczmy sportową i fizyczną aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy poćwiczyć to tylko w schłodzonym pomieszczeniu, a na powietrzu rano lub wieczorem.