Zapraszamy mieszkańców dwumiasta na Noc Świętojańską

W niedzielę 23 czerwca o 18.00, w ogródku przy bibliotece miejskiej w Słubicach, mieszkańcy dwumiasta wezmą udział w transgranicznej Nocy Świętojańskiej. Bądźcie z nami, bo przygotowaliśmy wiele atrakcji!

Noc Świętojańska, obchodzona w wigilię dnia Świętego Jana Chrzciciela, zwana jest też Sobótką, od nazwy obrzędowych ognisk, które się wówczas rozpala lub Nocą Kupały. W Polsce dobrze są znane obrzędy związane z tym dniem: wyplatanie wianków i puszczanie ich na wodę przez młode dziewczęta. Wyłowienie wianka przez kawalera jest zapowiedzią jej szybkiego zamążpójścia. W noc świętojańską szuka się też w lesie mitycznego kwiatu paproci, a jego odnalezienie wróży szczęście. O tych polskich tradycjach opowiemy tego wieczoru naszym sąsiadom zza Odry. Będziemy też z nimi pleść wianki. Kto chce dołączyć, zapraszamy od 18.30 do 20.00. Potem będzie biesiada z udziałem polsko-niemieckiego zespołu Kukułeczkis, prowadzonego przez Heide Schwaneberg i Piotra Pakulskiego, a o 21.00 uczestnicy, prowadzeni przez tancerzy z Bohemy, przejdą na most i będą oglądać puszczanie wianków.

Transgraniczna Noc Świętojańska odbędzie się w ramach projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą”.