Uwaga upały! Jak je bezpiecznie przetrwać?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało gminę, że zgodnie z prognozą IMGW do czwartku, 13 czerwca, na przeważającym obszarze kraju będzie się utrzymywała bardzo wysoka temperatura (od 29 do 33 stopni Celsjusza). Ochłodzenie pod koniec tygodnia będzie najprawdopodobniej krótkotrwałe i ograniczone do południowo-zachodniej części Polski. W weekend 15-16 czerwca ponownie temperatura wzrośnie powyżej 30 stopni. Upałom towarzyszyć będą burze, spodziewane są dziś w województwach zachodnich. Może spaść 40 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągnąć do 80 km/h.

Takie warunki pogodowe przez niemal tydzień mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, mogą też wystąpić problemy z wodą i wystąpić zagrożenie pożarowe w lasach.

Jak bezpiecznie przetrwać upały?

• Unikajmy przebywania na zewnątrz w godzinach 10-14. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych i chorych na serce.

• Codziennie wypijajmy przynajmniej 2-3 litrów płynów. Niech to będzie przede wszystkim niegazowana, średniozmineralizowana woda oraz świeżo wyciskane soki owocowe i warzywne. Unikajmy picia kawy, coca-coli i alkoholu, bo one powodują większe pocenie.

• Nośmy przewiewne, luźne ubrania, najlepiej z bawełny, lnu, etaminy, koniecznie w jasnych kolorach. Odbijają promienie słoneczne i jest w nich chłodniej.

• Chrońmy dzieci przed słońcem. Jeśli przebywają na dworze to zadbajmy o picie dla nich, koniecznie niech mają nakrycie głowy. Skórę dziecka trzeba nasmarować kremem z wysokim filtrem zabezpieczającym przed promieniowaniem UV.

• Nie zostawiajmy w samochodach zwierząt. Jeśli już musimy z nimi udać się w podróż, co godzinę dajmy zwierzęciu pić albo przynajmniej zwilżmy mu pysk.

• Przy wysokich temperaturach najlepiej szczelnie zasłonić okna w domu. Idealne rozwiązanie to uchylone, ale zasłonięte okna.

• Ograniczmy sportową i fizyczną aktywność na świeżym powietrzu. Jeśli chcemy poćwiczyć to tylko w schłodzonym pomieszczeniu, a na powietrzu rano lub wieczorem.