Niemiecka dziennikarka opowie, za co pokochała Polskę i Polaków

W środę, 15 maja br. o 17:00 Biblioteka Collegium Polonicum i Fundacja Archiwum Literackie Karla Dedeciusa zapraszają na spotkanie autorskie z Andreą-Yvonne Müller – niemiecką dziennikarką zafascynowaną Polską. Wszystko zaczęło się od jej pierwszego urlopu w Polsce - tuż za granicą zachorował jej syn, kilka kilometrów dalej zepsuł się samochód, a brak rezerwacji pokoi w środku sezonu nad morzem okazał się mocno kłopotliwy. Andrea Müller do dziś wspomina tych wszystkich Polaków, którzy tamtego lata stanęli na jej drodze i jej pomogli. Spotkanie odbędzie się w czytelni biblioteki.Wstęp wolny!

Großmamas Chopin - Chopin babci – spotkanie autorskie z Andreą-Yvonne Müller odbędzie się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Jak mówi dziennikarka, w Polsce spotkała tylu miłych ludzi, że się w naszym kraju i w Polakach zakochała.

- Po powrocie do domu zaczęłam uczyć się języka polskiego w VHS w Königs Wusterhausen – wspomina autorka. W ramach nauki języka polskiego Andrea Müller pisała różne opowiadania, a teraz opublikowała je w książce „Großmamas Chopin – Chopin babci”, która właśnie ukazała się w wydawnictwie Treibgut w Berlinie.

Niektóre opowiadania napisane są z przymrużeniem oka, inne dają do myślenia, a wszystkie bazują na prawdziwych wydarzeniach. Książka jest dwujęzyczna - niemieckie i polskie teksty umieszczone są obok siebie, ilustracje do książki przygotowała Marzena Grzybowska.

O autorce: Andrea Müller jest dziennikarką, pracuje dla Märkische Allgemeine Zeitung, napisała cykl artykułów o Niemcach mieszkających w Polsce. Przeprowadziła wywiad ze Steffenem Möllerem czy artystami kabaretu „Piwnica pod Baranami” z Krakowa. Na YouTube prowadzi wideoblog pod tytułem „Niemka kocha Polskę”. Pierwszy z jej filmów obejrzało 230 tys. osób. Relacjonuje wydarzenia polsko-niemieckich, w kilku filmikach w żartobliwy sposób wciela się w Angelikę Merkel. Prowadzi również polsko-niemiecką stronę internetową www.niemka-kocha-polske.de

Źródło: Collegium Polonicum w Słubicach