Słubice i Frankfurt na europejskim muralu

Ma około 25 metrów długości, na jego pomalowanie zużyto ponad 150 puszek farb... Odsłonięty w Dniu Europy mural, który powstał na zlecenie Gminy Słubice, symbolizuje naszą obecność w Unii Europejskiej.

Nowego wyrazu nabrała ściana przy ulicy Wawrzyniaka, którą na zlecenie gminy, pomalowali zajmujący się street artem słubiczanie: Robert Kubica i Tomasz Holibut.

Mural odsłoniły uroczyście, 9 maja, gdy Słubice i Frankfurt, świętowały wspólnie Dzień Europy, zastępca burmistrza Adriana Dydyna-Marycka i Jenny Friede, referentka ds. kultury we frankfurckim urzędzie miejskim.

Artystyczna wizja słubiczan nawiązuje do współpracy Słubic i Frankfurtu, stąd na muralu pojawił się łuk symbolizujący most łączący nasze miasta. Są tam też budowle charakterystyczne dla państw członkowskich Unii Europejskiej, m.in. Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Brama Brandenburska w Berlinie, Wieża Eifla w  Paryżu czy Krzywa Wieża w Pizie.

Mural powstał z okazji Dnia Europy, w 15. rocznicę wstąpienia Polski do UE, w ramach projektu „ Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice".

Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach programu „Interreg V A – Brandenburgia-Lubuskie“ 2014-2020.