Uczcimy rocznicę pierwszych wolnych wyborów

Z inicjatywy burmistrza Mariusza Olejniczaka gmina Słubice aktywnie włączy się w obchody 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w powojennej Polsce, do których doszło w 1989 roku. Na początku czerwca w naszym mieście odbędzie się konferencja, którą będziemy współorganizować z Wydziałem Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Zaprosimy na nią m.in. przedstawicieli wszystkich gmin z powiatu słubickiego. O przedsięwzięciu rozmawiali dziś, 7 marca, w słubickim magistracie, prof. Magdalena Musiał-Karg, prodziekan WNPiD UAM oraz burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i jego zastępczyni Adriana Dydyna- Marycka. Szczegóły planowanych wydarzeń już wkrótce.

4 czerwca 1989 rok to ważna data dla Polaków. Wybory zapoczątkowały budowę demokracji, o którą walczyli m.in. stoczniowcy z Gdańska, robotnicy z Poznania i Radomia, ale też tysiące lokalnych patriotów, o których nie zawsze się dziś pamięta. Wielu z nich, po czerwcowych wyborach, budowało samorządy.

– Chciałbym nadać tej rocznicy podniosły charakter. Będzie to doskonała okazja, żeby spotkać się z osobami, które w gminach powiatu słubickiego tworzyły struktury wolnego państwa. Dlatego wyszedłem z inicjatywą powołania wspólnego komitetu honorowego, składającego się z włodarzy ościennych gmin i cieszę się, że burmistrzowie: Rzepina, Ośna i Cybinki, oraz wójt Górzycy poparli ten pomysł – podkreśla burmistrz.