Burmistrzowie Słubic i Frankfurtu będą częstować mieszkańców pączkami

Burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak i nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą René Wilke, zapraszają mieszkańców dwumiasta, w czwartek 28 lutego o 12.00, na plac Przyjaźni w Słubicach, gdzie częstować będą pączkami. Tego dnia do mieszkańców dwumiasta oraz instytucji w dwumieście, które współpracują ze sobą w wymierzę transgranicznym, trafi w sumie 2 tys. pączków.

Tradycja Tłustego Czwartku jest mało znana w Niemczech stąd pomysł, żeby przybliżyć ją naszym sąsiadom. Jest to element projektu „ Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą & Słubice”, współfinansowanego przez Unię Europejską. w ramach programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Brandenburgia Polska 2014-2020.

Oprócz pączków mieszkańcy dostaną też w czwartek dwujęzyczne ulotki na temat tradycji związanej z Tłustym Czwartkiem. Dowiedzą się z nich, że zwyczaj jedzenia pączków, w ostatni czwartek przed wielkim postem, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku, głównie w miastach i na dworach. Na wsi pączki pojawiły się pod koniec XIX wieku. Smażono je, tak jak dziś, w głębokim, gorącym tłuszczu, aby najeść się przed 40-dniowym postem, w czasie którego na stołach pojawiały się jedynie postne potrawy. Ciekawostką jest to, że popularne dziś słodkie pączki dawniej jadano ze skwarkami.