Radni poznali Słubicko-Frankfurcki Plan Działania 2020-2030

Wspólna Komisja ds. Integracji Europejskiej, którą tworzą radni dwumiasta, spotkała się wczoraj, 20 lutego 2019 roku, w słubickim magistracie, żeby zapoznać się z projektem Słubicko-Frankfurckiego Planu Działania 2020-2030. O priorytetach współpracy między naszymi miastami na następne 10 lat w obszarze: kształcenia, jakości życia, infrastruktury i usług, gospodarki, komunikacji i partycypacji opowiedzieli radnym pracownicy Słubicko-Frankfurckiego Centrum Kooperacji, które przygotowało dokument. W obradach komisji wzięli udział burmistrzowie: Mariusz Olejniczak i Rene Wilke.

- Juz po raz trzeci przygotowujemy Słubicko-Frankfurcki Plan Działania. Od wielu lat traktujemy Słubice i Frankfurt jako dwumiasto, dlatego wspólnie wyznaczamy kierunki rozwoju - mówił burmistrz Mariusz Olejniczak. - Robimy to coraz śmielej i coraz bardziej perspektywicznie, bo pierwszy plan stworzyliśmy na cztery lata, drugi na sześć, a obecny obejmuje dziesięciolecie 2020-2030. Doświadczenia lat poprzednich pokazują, że obraliśmy dobry kierunek, a wiele naszych planów udało się zrealizować. Dzięki temu dwumiasto staje się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia, co widać po zwiększającej się liczbie mieszkańców - podkreślał burmistrz

- To jest bardzo dobry dzień dla naszego dwumiasta - zaznaczył nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke. Dodał, że plan uwzględnia m.in. rezultaty Słubicko-Frankfurckiego Forum Pomysłów 2030, które odbyło się w Słubicach w końcówce ubiegłego roku. To wtedy mieszkańcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat kierunków rozwoju dwumiasta, opowiedzieli o swoich marzeniach. -  Teraz naszym zadaniem jest sprostać tym oczekiwaniom. Nie będzie to łatwe, bo marzenia zwykle są kosztowne, ale poszukamy wsparcia choćby Unii Europejskiej, która spogląda zawsze życzliwym okiem na te miasta, które wpisują się w ideę wspólnej Europy. My idziemy tą drogą od dawna i nie zamierzamy z niej schodzić - podkreślał burmistrz M. Olejniczak.

W tym samym duchu wypowiadały się współprzewodniczące Wspólnej Komisji ds. Integracji Europejskiej: Agnieszka Pakulska i Maria Ullrich, a także inni radni.

Słubicko-Frankfurcki Plan Działania radni dwumiasta chcą uchwalić 9 maja.