Z tego kalendarza się dowiesz, co się dzieje w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą

W dwumieście powstał pierwszy, polsko-niemiecki kalendarz wydarzeń. Dwujęzyczne wydawnictwo bezGRANIC /ohne GRENZEN dostępne już jest w wielu miejscach po obu stronach Odry. Jest to informator o wydarzeniach, w którym co miesiąc mieszkańcy znajdą pełną ofertę koncertów, spektakli teatralnych, filmów, imprez sportowych, festynów, wykładów czy wystaw organizowanych po obu stronach Odry.

Kalendarz wydarzeń powstał dzięki współpracy Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury z działem Marketingu Miejskiego we Frankfurcie nad Odrą i jest w znaczącym stopniu finansowany ze środków unijnego projektu „Kultura, głupcze”. - Kalendarz ten, wydany w formie broszury, w nakładzie 6 tys. egzemplarzy, dostępny jest we wszystkich gminnych instytucjach, urzędach, a także w hotelach i restauracjach, w sumie w 60 miejscach w Słubicach i we Frankfurcie - mówi dyrektor SMOKa Tomasz Pilarski.Na razie zapewnione jest finansowanie tego wydawnictwa na blisko dwa lata. - Dzięki wsparciu projektu "Kultura, głupcze" z Unii Europejskiej, we wrześniu tego roku, stworzona została posada dla osoby zajmującej się zbieraniem informacji, redagowaniem programu i tłumaczeniem. Tym samym po raz pierwszy dwujęzyczny program niemal wszystkich lokalnych wydarzeń dwumiasta pojawił się w jednym informatorze - dodaje Stephan Felsberg, kierownik działu Marketingu Miejskiego we Frankfurcie.

Obaj z Tomaszem Pilarskim są przekonani, że w przyszłości trzeba zrobić wszystko, żeby kalendarz nadal się ukazywał. - Jest ważny nie tylko dla naszych mieszkańców, ale też gości, którzy odwiedzają  Słubice i Frankfurt i chcą wiedzieć, co się u nas dzieje. A dzieje się naprawdę dużo - mówi T. Pilarski i dodaje, że w grudniowym kalendarzu znalazło się 200 ofert spędzania wolnego czasu. - Oczywiście ze względu na zbliżające się święta tych imprez jest więcej, ale w styczniu oferta jest tylko o jedną trzecią mniejsza - dodaje. Cieszy się też, że zbieraniem informacji do broszury, ich redagowaniem i tłumaczeniem zajmuje się słubiczanka Hanna Lech (na zdjęciu), stała bywalczyni wielu transgranicznych wydarzeń, którą zatrudniono w projekcie. 

Kalendarz wydarzeń jest stale aktualizowany na stronie internetowej: www.bezgranic.eu