Wieczorek z biografiami dzieci wojny

Związek Dzieci Wojny, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i Stowarzyszenie My Life – historie opowiedziane, przy wsparciu finansowym gminy Słubice organizują, w środę 7 listopada o godz. 18.00 w sali konferencyjnej Collegium Polonicum, wieczorek z biografiami, których bohaterami będą właśnie słubiccy członkowie Związku Dzieci Wojny. Kilkoro z nich przeczyta fragmenty swoich wspomnień dotyczące trudnych, wojennych doświadczeń, które były ich udziałem i miały wpływ na całe ich życie.

- Chcemy, żeby nasze doświadczenia i przeżycia były tym, co po nas pozostanie, a także, żeby młodzież wyciągała wnioski z historii. I zrobiła wszystko, żeby nie dopuścić nigdy więcej do wojny – mówi Jan Muzyka, sekretarz związku i jeden z bohaterów wieczorku.

Spisywaniem biografii mieszkańców pogranicza, Polaków i Niemców, już od lat zajmuje się Stowarzyszenie My Life - historie opowiedziane. Jego pomysłodawcą i prezesem jest dr Krzysztof Wojciechowski. A około 400 życiorysów znajduje się w Archiwum Ludzkich Losów, które mieści się w budynku biblioteki Collegium Polonicum. Wielu z tych, którzy opowiadali swoje historie już nie ma między nami…Historia wpleciona w losy zwykłych ludzi, a zwłaszcza dzieci brzmi zupełnie inaczej niż ta poznawana z podręczników. Widać w nich, jak liczby, daty i fakty historyczne miały swój wpływ i odciskały piętno na losach całych rodzin i pojedynczych ludzi.

Z zasobów archiwum mogą korzystać naukowcy, politolodzy, etnolodzy, socjolodzy czy historycy. A biografie są regularnie prezentowane właśnie podczas wieczorków, organizowanych po polskiej i po niemieckiej stronie. O część artystyczną najbliższego wieczorku zadbają uczniowie Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 1-go stopnia w Słubicach. Będzie to dla nich również dobra okazja do tego, aby przekonać się, jak inne dzieciństwo od ich własnego mieli dzisiejsi 70, 80-latkowie…

Na wieczorek może przyjść każdy, wstęp jest wolny. Szczególnie miło widziani są babcie i dziadkowie z wnukami, czy rodzice z dziećmi. Może zachęci ich to również do tego, aby zapisać wspomnienia dotyczące ich własnych rodzinnych losów… Jest to jednocześnie jeszcze jedna okazja, żeby wspominać trudne dzieje historii Polski w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Źródło: Fundacja na rzecz Collegium Polonicum