Polacy i Niemcy pochylili się nad grobami w Słubicach

1 listopada z okazji Dnia Wszystkich Świętych odbył się szósty polsko-niemiecki spacer na cmentarz komunalny w Słubicach, w którym wzięło udział blisko 40 osób z obu stron Odry, a nawet Włoszka. - Podczas wydarzenia była mowa m.in. o polskich tradycjach związanych z Dniem Wszystkich Świętych, różnicach między katolickim Dniem Wszystkich Świętych i ewangelicką Niedzielą Zmarłych, ale i o historii cmentarza komunalnego w Słubicach założonego już w 1814 r., czy nieistniejącej już kaplicy z 1901 roku - relacjonuje Roland Semik, społeczny opiekun zabytków w powiecie słubickim, który był jednym z organizatorów spotkania.

Była też krótka opowieść o cmentarzach w tradycjach kresowych i romskich, a na koniec zapalenie symbolicznych zniczy przy wybranych grobowcach.Jedną z niespodzianek spaceru była obecność Laury Tradii, Włoszki doktoryzującej się w Instytucie Antropologii Kulturowej na renomowanym Uniwersytecie Cambridge w Wielkiej Brytanii. Interesują ją losy grobów wojennych po obu stronach Doliny Środkowej Odry, zarówno tych niemieckich, sowieckich, jak i polskich. - Można zatem spodziewać się, że w jej pracy doktorskiej znajdą się również wzmianki o grobach wojennych na ziemi słubickiej jak i z nieco dalszej okolicy - mówi R. Semik.

Przypomina też, że cmentarz komunalny w Słubicach to miejsce, gdzie spoczywają nie tylko Polacy - mieszkańcy obecnych Słubic, ale także Niemcy. Do zakończenia II wojny światowej Słubice były bowiem prawobrzeżną dzielnicą Frankfurtu nad Odrą - Dammvorstadt.

Organizatorami spaceru, zainicjowanego w latach 90. przez 77-letniego dziś Eckarda Reißa z Frankfurtu nad Odrą (wówczas jeszcze tylko dla frankfurtczyków), byli w tym roku Roland Semik, członek Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą oraz Adam Poholski, współpracujący z Uniwersytetem Ludowym (Volkshochschule) we Frankfurcie nad Odrą, a na co dzień przewodnik wycieczek, a także sekretarz Polskiego Towarzystwa do Walki z Kalectwem, koło w Słubicach.