Dziś będzie można zwiedzić Dwumiasto z perspektywy rzeki

Polsko- Niemiecka Informacja Turystyczna zaprasza dziś na darmowy rejs po Odrze. Rejs z przewodnikiem mówiącym po polsku rozpocznie się o 15.30. Zbiórka w porcie przy Holzmarkt (statek„Onkel Helmut/ Wuj Helmut“). Ilość miejsc ograniczona. Prosimy o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa na adres: info@tourismus-ffo.de lub bezpośrednio w informacji turystycznej (Große Oderstr. 29, Frankfurt).

Jest to element dużego projektu, w ramach którego Frankfurt nad Odrą i Słubice można zwiedzać podczas serii bezpłatnych wycieczek krajoznawczych, rowerowych i rejsów statkiem po Odrze. - W ich trakcie zachęcamy do opuszczenia znanych ścieżek i próby odkrycia nowych, często nieznanych, a równie atrakcyjnych miejsc Europejskiego Dwumiasta - mówi Aneta Szcześniewicz z Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej.

Tym razem w centrum uwagi będzie rzeka, ponieważ w Dwumieście jest wszechobecna. Nieważne czy ulica Nadodrzańska, Promenada nad Odrą, nadodrzańskie miasto, teren czy gazeta wszędzie pojawia się temat rzeki. Również Uniwersytet Europejski, Muzeum Historii Miasta, euroregion i wiele innych instytucji odnosi się w swojej oficjalnej nazwie do Odry. „Viadrina” oznacza nic innego jak " położone, znajdujące się nad Odrą".

- W trakcie rejsu postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące znaczenia Odry w teraźniejszości, opowiemy jaką rolę odgrywała w średniowieczu. Pokażemy inne jej oblicza jako rzeki handlowej, cudu natury, miejsca spotkań i działań wojennych, meandrującej wstęgi na pograniczu śląsko-morawskim czy szerokiego nurtu z wieloma dopływami na Pomorzu Zachodnim. Zastanowimy się również nad mitem Amazonki w Europie Środkowej - zapowiada A. Szcześniewicz.

Dzisiejszy rejs pozwoli przybliżyć uczestnikom cały odcinek Odry, od źródła na Morawach Czeskich przez Górny i Dolny Śląsk, pogranicze brandenbursko-lubuskie, aż po Szczecin na Pomorzu.

Oferta wycieczek realizowana jest w ramach projektu "Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej Słubice&Frankfurt nad Odrą", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia – Polska 2014-2020 w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego