To wyróżnienie Barbara Weiser-Lada sobie wygrała i wyśpiewała

Sejmik Lubuski podjął uchwałę w sprawie nadania dr Barbarze Weiser-Lada Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego. Radni podkreślili w ten sposób wkład słubiczanki w rozwój kultury w regionie.

Mówisz kultura na pograniczu polsko-niemieckim, myślisz Barbara Weiser-Lada. To z jej inicjatywy w 1991 roku powstał międzynarodowy chór kameralny Adoramus, który do dziś koncertuje nie tylko w Polsce i w Niemczech, to ona zainicjowała Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Musica Autumna", który od 1998 roku odbywa się w dwumieście Słubice-Frankfurt, to słubiczanka stoi za realizacją wielu projektów polsko-niemieckich, w trakcie których muzyka pomagała młodym ludziom z obu stron Odry lepiej się poznać.

Przez 23 lata była dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Słubicach, powołała też do życia Słubickie Towarzystwo Muzyczne, z jej inicjatywy powstała niepubliczna szkoła muzyczna. Jej pracę docenił m.in. minister kultury przyznając B. Weiser-Lada brązową odznakę zasłużony kulturze Gloria Artis. Nagrody zbierał też prowadzony przez nią chór Adoramus. W 2007 roku wyśpiewał trzecią nagrodę na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, a rok później dostał Europejską Nagrodę Chóralną Fundacji PRO EUROPA, której patronuje Rada Europy i Parlament Europejski.

- Przez lata swojej aktywności zawodowej, Barbara Weiser-Lada z ogromnym zaangażowaniem pracuje na rzecz środowiska kulturalnego w Słubicach, w Polsce i za granicą – napisali radni sejmiku w uzasadnieniu uchwały w sprawie nadania jej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

Dr Barbara Weiser-Lada jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, studiów podyplomowych emisji głosu oraz chórmistrzostwa Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2001 r. uzyskała tytuł naukowy doktora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.