Polacy i Niemcy porozmawiają o historii

W poniedziałek 9 lipca o 18.15 w sali nr 13 Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się dwujęzyczne podium dyskusyjne pt. „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”.

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmienia się patronów wielu ulic i placów, ale też z ulic i placów znikają setki pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale i Ludowego Wojska Polskiego. Niektóre gminy bronią się, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miast i lokalną kulturę pamięci. W Brandenburgii zaś regularnie dba się o radzieckie pomniki, a rząd landu Brandenburgia ustanowił „Dzień Wyzwolenia" 8 maja - oficjalnym Dniem Pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem z tymże dziedzictwem w sposób skrajnie odmienny.

Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945? Na to i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Jana Musekampa (Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą), a poprzedzonego wprowadzeniem Nancy Waldmann (również z tegoż Instytutu oraz z Sieci Ziem Zachodnich i Północnych).

Uczestnikami dyskusji panelowej będą: dr Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsam); Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze / Rada pomnikowa w Zielonej Górze); dr Eryk Krasucki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim / Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska "Meander"); Roland Semik (społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego / Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą).

Organizatorzy: Institut für angewandte Geschichte przy wsparciu Brandenburgische Landeszentrale für politische Bildung.zapewniają tłumaczenie symultaniczne.