Rene Wilke objął urząd nadburmistrza Frankfurtu!

Słubice mają szczęście do rządzących po drugiej stronie Odry, bo zarówno odchodzący z ratusza dr Martin Wilke jak i jego następca Rene Wilke to propolscy politycy, którzy widzą Słubice i Frankfurt jako Dwumiasto i w tym upatrują szanse rozwoju. W niedzielę we frankfurckim Kościele Mariackim z urzędem oficjalnie pożegnał się dr Martin Wilke, który kierował miastem przez ostatnie osiem lat, a jego miejsce zajął Rene Wilke. W uroczystości wzięli udział burmistrz Tomasz Ciszewicz i przewodniczący rady miejskiej Mariusz Olejniczak.

Rene Wilke, 33-letni polityk lewicowej partii Die Linke, którego poparła też partia Zielonych, wygrał w marcu wybory na nadburmistrza pokonując m.in. dr Martina Wilke. Obaj w swoich wystąpieniach w Kościele Mariackim podkreślali, jak ważna dla Frankfurtu jest współpraca ze Słubicami. – Ucieszyły mnie te słowa – skomentował burmistrz Tomasz Ciszewicz. Dr Martinowi Wilke podziękował za wieloletnią współpracę, która zaowocowała licznymi wspólnymi projektami podkreślając, że były nadburmistrz ma wielki wkład w rozwój Dwumiasta. - Jestem przekonany, że bez Pana osobistego, szczerego zaangażowania nie udałoby nam się stworzyć modelowej współpracy opartej na integracji europejskiej i partnerstwie – podkreślał w liście wręczonym wraz z upominkiem ustępującemu nadburmistrzowi.

W gratulacjach przekazanych Rene Wilke, T. Ciszewicz napisał między innymi: - Znając Pana zaangażowanie w budowanie zjednoczonej Europy pragnę wyrazić przekonanie, że w Pana osobie Słubice zyskują partnera i przyjaciela, któremu bliska jest współpraca naszych miast. Słubice i Frankfurt nad Odrą wiele już wspólnie zrobiły i osiągnęły. Podążajmy więc nadal tą drogą, bo prowadzi ona do naszego rozwoju, budowania tolerancji i zrozumienia.