Jest praca na pograniczu. Co warto wiedzieć?

11 kwietnia 2018 r., w godzinach od 13.00 do 17.00, eksperci z Polski i Niemiec udzielać będą nieodpłatnych informacji na temat możliwości zatrudnienia za Odrą. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Urzędu Pracy we Frankfurcie przy Heinrich-von-Stephan-Straße 2.

Jak informują organizatorzy z prawie 835 tys. zatrudnionych w Brandenburgii około 19,5 tysiąca osób ma polskie obywatelstwo. Z tej liczby 1,2 tysiąca osób pracuje we Frankfurcie nad Odrą, tyle samo w powiecie Märkisch-Oderland oraz 1, 4 tysiąca - w powiecie Oder-Spree (dane na dzień 30.6.2017).

Kto pracuje w Niemczech lub rozważa taką możliwość,  będzie miał okazję podczas tego spotkania uzyskać odpowiedzi na wiele pytań: Jak znaleźć zatrudnienie albo miejsce nauki zawodu? Czy moje świadectwo zawodowe może być uznane w Niemczech? Jak prawidłowo składać aplikację o pracę? Jak wyglądają warunki ubezpieczenia zdrowotnego i emerytalno-rentowego?

Będzie to drugi Polsko-Niemiecki Dzień Informacji, na który zaprasza frankfurcki Urząd Pracy. Informacji udzielać będą zaproszeni eksperci z Polski i Niemiec. Poza przedstawicielami frankfurckiego Urzędu Pracy obecni będą też przedstawiciele Jobcenter Frankfurt, Jobcenter powiatu Märkisch-Oderland, sieci wspierania integracji na rynku pracy IQ Netzwerk Brandenburg, Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego, publicznej kasy chorych AOK, Izby Przemysłowo-Handlowej Wschodniej Brandenburgii, Izby Rzemiosła we Frankfurcie Regionu Wschodniej Brandenburgii, sieci enterprise europe network berlin-brandenburg, instytucji edu-kacji ustawicznej Volkshochschule we Frankfurcie, Powiatowego Urzędu Pracy w Słubicach oraz doradcy sieci EURES z Zielonej Góry.

Regina Gebhardt-Hille, doradczyni sieci EURES przy Urzędzie Pracy we Frankfurcie, organizator tego wydarzenia informuje, że jest to spotkanie dla osób, które zastanawiają się, żeby ewentualnie podjąć pracę na pograniczu, po jednej albo drugiej stronie Odry, albo myślą o nauce zawodu w Niemczech. Jest to unikalna możliwość spotkania wszystkich istotnych specjalistów, którzy mogą udzielić kompetentnych informacji. Można oszczędzić dużo czasu nie chodząc w tym celu do co najmniej kilku rzędów i zakładów ubezpieczeń. Dla przyszłych pracowników transgranicznych będzie to dzień pełen pożytecznych informacji. Udział jest nieodpłatny. Wcześniejsze zgłoszenie nie jest wymagane. Organizatorzy radzą, żeby na miejsce dojechać komunikacją publiczną ze względu na niewielką liczbę miejsc parkingowych. Dalsze informacje w Internecie: www.arbeitsagentur.de/frankfurt-oder.