Wielkanoc w Dwumieście. Mieszkańcy poznali tradycje

Mieszkańcy Słubic i Frankfurtu nad Odrą wspólnie przygotowywali się do Wielkanocy robiąc świąteczne ozdoby i poznając tradycje kultywowane w kraju sąsiada. Cykl warsztatów przygotowało Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji w ramach projektu „Europejskie modelowe miasto współpracy transgranicznej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Pierwsze warsztaty odbyły się 22 marca w Drzecinie. Mieszkańcy wioski razem z Niemcami z zaprzyjaźnionego Booßen wspólnie robili  wielkanocne palmy i ozdabiali jajka.  Dzień później, w siedzibie Polsko-Niemieckiego Punktu Współpracy na rzecz Seniorów, który znajduje się we Frankfurcie, przy Slubicer Str.8, wielkanocne ozdoby przygotowywali seniorzy, a 24 marca adresatem kreatywnych warsztatów były rodziny z obu stron Odry. Kolejną okazją dla mieszkańców Dwumiasta na wspólne przygotowania do świąt były warsztaty wielkanocne, które także zorganizowano w Polsko-Niemieckim Punkcie Współpracy na rzecz Seniorów. Uczestnicy tworzyli ozdoby i gotowali razem wielkanocny żurek.

Tradycje związane ze zbliżającymi się świętami poznawały również dzieci ze słubickich i frankfurckich przedszkoli. Wspólnie, w oparciu o niemiecką tradycję, szukały m.in. czekoladowych jajeczek wielkanocnych, a polskim zwyczajem malowały jajka. Atrakcją w każdym przedszkolu była też wizyta wielkanocnego kurczaczka, który wprowadzi dzieci w świat tradycji Wielkiej Nocy. W jednym ze słubickich przedszkoli dzieciom zza Odry przybliżona została tradycja śmigusa dyngusa, czyli polewania się w wielkanocny poniedziałek wodą, co było wielką frajdą.