Uczymy najmłodszych segregować odpady

20 grudnia, podczas gali w Collegium Polonicum, która rozpocznie się o 10.00, poznamy zwycięzców konkursu na najlepsze przedstawienie teatralne o tematyce ekologicznej. Głosować na nie można do 18 grudnia. Kto chce wziąć udział w głosowaniu musi wejść na stronę internetową - www.slubice.tv i oddać swój głos. Po gali będzie też bal dla dzieci i wiele innych atrakcji przygotowanych na finał gminnej kampanii ekologicznej.

Kampania rozpoczęła się w październiku od warsztatów ekologicznych w przedszkolach samorządowych w Słubicach, Golicach i Kunowicach. - Uczyliśmy dzieci, poprzez zabawę, jak segregować odpady – opowiada Marta Szymańska-Ptak ze słubickiej telewizji. HTS, na zlecenie gminy, przygotował i realizuje kampanię. Podczas warsztatów starsze dzieci miały okazję obejrzeć filmy na temat segregacji odpadów, młodsze posłuchać bajki o szarym śnie motyla, któremu przyszło żyć w zanieczyszczonym środowisku.

Były też zabawy edukacyjne i happening, który…oburzył dzieci. – Dzieci były oburzone, bo w ich salach wysypaliśmy mnóstwo różnych odpadów: butelki plastikowe i szklane, odpady papierowe…Ale o to nam chodziło, żeby uświadomić im, że nasze miasto, dużo większe niż ich sale w przedszkolach, tak właśnie może wyglądać, jak nie będziemy dbać o porządek i nie będziemy segregować odpadów – mówi M. Szymańska-Ptak.

Po warsztatach maluchy dostały zadanie – miały przygotować scenki teatralne związane z segregacją odpadów. Wykazały się ogromną kreatywnością, tworząc piękne scenografie (każde przedszkole dostało na ten cel 500 zł) i wymyślając scenariusze swoich przedstawień. Wszyscy zaskoczyli pomysłowością. Przedszkole Pinokio zrobiło nawet jeżdżącą śmieciarkę!

Przedstawienia można oglądać na stronie telewizji HTS i głosować na najlepszą inscenizację. Zwycięzców poznamy na gali 20 grudnia o 10.00 w Collegium Polonicum. Przedszkole, które wygra dostanie czek na 1000 zł, pozostali uczestnicy czeki po 250 zł.

Po części oficjalnej, podczas której będzie okazja obejrzeć film podsumowujący akcję, maluchy będą się bawić na balu małych ekologów. Mile widziane stroje? Oczywiście z odpadów. Dzieci będą też mogły zobaczyć jak można samemu przygotować zabawki ze śmieci. Podczas kampanii dzieci nie tylko dowiedziały się sporo o ekologii, ale zobaczyły też, że segregując odpady można komuś pomóc.

Maluchy przynosiły do przedszkoli nakrętki od butelek, a pieniądze z ich sprzedaży trafią na rehabilitację 2-letniego Olafa, który urodził się z rozszczepem kręgosłupa. W dwa miesiące udało się zebrać ponad 700 kg nakrętek! Jedna tona nakrętek jest warta 800 zł, a godzina rehabilitacji chłopca kosztuje od 50 do 80 zł.