Zapraszamy na kreatywne warsztaty do pracowni skrzatów

Gmina Słubice i Słubicki Miejski Ośrodek Kultury są partnerami w projekcie frankfurckiej spółki ARLE (Arbeiten und Leben in historischen Gebäuden) „Świąteczne skrzaty w Dwumieście” oraz „city spotkania seniorów bez granic”. W ramach tych projektów mieszkańcy Słubic i Frankfurtu wspólnie przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia.

28 listopada otwarto Polsko-Niemiecką Pracownię Świątecznych Skrzatów i Świąteczną Pocztę, która mieści się we Frankfurcie przy Karl-Marx-Strasse 180. W czasie adwentu są tam organizowane kreatywne warsztaty dla dzieci i dorosłych. Otwarcie uświetnił występ chórów seniorów ze Słubic i Frankfurtu, którzy zaśpiewali, razem z podopiecznymi Domu Dziecka „Nasza Chata” z Cybinki i „AWO Sinnan” z Frankfurtu n. Odrą, polsko-niemiecką kolędę. Dzieci, oprócz wspólnych prób z seniorami, brały również aktywny udział w tworzeniu pracowni oraz rzeźb skrzatów, które witają gości przy wejściu do pracowni.

To właśnie tam 7 grudnia, od 15.00 do 17.00, organizowane są kolejne warsztaty dla starszych i młodszych. Uczestnicy będą budować zabawki, które pamiętają z przeszłości. Z kolei w piątek 8 grudnia, w tych samych godzinach, będzie okazja przygotować świąteczne dekoracje, a w sobotę 9 grudnia między 12.00 a 18.00 odbędzie się akcja "Zostań świątecznym skrzatem". Dzieci będą przygotowywać świąteczne prezenty dla seniorów z obu stron Odry. Chętni do udziału w warsztatach mogą się jeszcze zgłaszać (szulc@arle-ffo.de, tel. +49 335 27 62 91 07).

Organizatorzy projektu uruchomili też Świąteczną Pocztę. - To miejsce, w którym dzieci (i nie tylko) mogą napisać i wysłać list do św. Mikołaja. Każde dziecko otrzyma odpowiedź. Listy można również napisać w domu lub w szkole i wrzucić do skrzynki przed pracownią – wyjaśnia Natalia Szulc z ARLE. Pracownia otwarta będzie w okresie przedświątecznym w każdą sobotę i niedzielę, od 12.00 do 18.00, oraz w wybrane dni tygodnia. -Do pracowni zapraszamy również szkoły i przedszkola, które nieodpłatnie, po wcześniejszym zgłoszeniu, mogą korzystać z pomieszczeń - mówi N. Szulc.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i współfinansowane z Funduszu Małych Projektów Euroregion PRO EUROPA VIADRINA w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020.