Oni kochają pomagać chorym

Hospicjum św. Wincentego a’Paulo ze Słubic zostało laureatem konkursu Społecznik Roku 2017. Uhonorowano je za wolontariat i towarzyszenie drugiemu człowiekowi. Hospicjum zgłosiła do konkursu gmina Słubice. – Jestem pod wrażeniem tego, jak wielu naszych mieszkańców, którzy reprezentują różne profesje i różne środowiska społeczne, bezinteresownie angażuje się w pomoc chorym, poświęca swój czas, żeby wspierać potrzebujących pomocy – mówi burmistrz Tomasz Ciszewicz.

Wczoraj, 27 listopada w gorzowskim Teatrze im. Osterwy, odbyła się gala XVI konkursu Społecznik Roku w Pomocy Społecznej Województwa Lubuskiego, który ogłosił wojewoda lubuski. Wśród laureatów znaleźli się słubiczanie. Przedstawicielom hospicjum - Przemysławowi Szewielińskiemu i Danucie Kudrelek z zarządu i wolontariuszce Elizie Peretiatkowicz - gratulowała m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Gminę reprezentowała w czasie gali Sabina Matkowska, kierownik Biura Spraw Społecznych w słubickim magistracie.

Słubickie hospicjum powstało przed siedmioma laty i skupiło się na pomocy osobom, które zmagają się z chorobą nowotworową w jej ostatnim stadium oraz ich rodzinom. Wolontariusze hospicjum, które działa przy parafii NMP Królowej Polski, to ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, których łączy jedno…Kiedy lekarze rozkładają ręce i mówią, że nic już nie mogą zrobić dla chorych, oni są jak anioły, które przylatują do domów. Pomagają odejść w ciszy i oswoić śmierć. Mówią, że chcą przywrócić godność umierania, pomóc przejść na drugą stronę…

Są też wsparciem dla tych którzy muszą poradzić sobie ze śmiercią najbliższych. Hospicjum niesie też inną pomoc. Zaopatruje rodziny swoich podopiecznych w łóżka rehabilitacyjne, wózki inwalidzkie, materace przeciwodleżynowe, środki opatrunkowe i inne rzeczy potrzebne do pielęgnacji chorych w domach. Część tych rzeczy kupuje, inne pozyskuje. Organizuje również szkolenia dla swoich wolontariuszy, których specjaliści uczą nie tylko tego, jak ulżyć cierpiącemu (walcząc z objawami choroby nowotworowej w 90 proc. można zlikwidować ból), ale też tego jak złagodzić sam ból odchodzenia.

O tym, jak działa hospicjum opowiedział film, który na prośbę gminy nakręciła bezpłatnie słubicka telewizja HTS. Trafił wraz ze zgłoszeniem do jury konkursu. Hospicjum św. Wincentego a’Paulo to druga słubicka grupa, która została wyróżniona w konkursie Społecznik Roku. W 2016 roku nagrodzono grupę Pomagamy.