Kolumbarium na cmentarzu gotowe!

Koło kaplicy, na cmentarzu komunalnym w Słubicach, na zlecenie gminy zbudowano kolumbarium. 20-metrowa ściana, wysoka na 3 metry, ma 21 nisz. Każda z nich może zmieścić dwie, trzy urny, w zależności od ich wielkości. - Na tę inwestycję z budżetu samorządu przeznaczyliśmy ponad 50 tys. zł - informuje burmistrz Tomasz Ciszewicz. Dodaje też, że jeśli zajdzie taka potrzeba do istniejącego modułu kolumbarium będzie można dobudowywać kolejne. Burmistrz nie ma wątpliwości, że ta inwestycja jest potrzebna, choćby dlatego, że za kilka lat może być problem z miejscem na cmentarzu. Podobnego zdania było wielu mieszkańców, którzy w czasie przeprowadzonych w 2016 roku konsultacji społecznych dotyczących przyszłości cmentarza, opowiedzieli się za budową kolumbarium (81 proc. biorących udział w konsultacjach było na "tak", a 19 proc. na "nie". Łącznie wypowiedziało się ponad 2,8 tys. osób).

 

Na jakich zasadach będzie można dokonywać pochówków w kolumbarium na razie nie wiadomo, bo rada miejska ma dopiero ustalić opłaty. Mają być niższe niż w przypadku tradycyjnego pochówku, bo chodzi o to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z alternatywnych form grzebania zmarłych.

Na razie niewiele osób (średnio 10 w roku) decyduje się na kremację zwłok i złożenie, na słubickim cmentarzu, prochów w urnie. To jednak może się zmienić po wybudowaniu kolumbarium. Pokazują to przykłady z innych miast, gdzie kolumbaria już istnieją.