Dzięki temu projektowi uczniowie poznali nasz region

Od września do końca października 2017roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Słubicach realizowany był projekt edukacyjny „Poznajmy się bliżej, poznajmy nasz region”, który był skierowany do wszystkich chętnych uczniów ze szkoły. Jego autorami była Nieformalna Grupa „Aktywni dla Jedynki” składająca się z rodziców, nauczycieli i byłych uczniów SP1. Poprzez udział w różnego rodzaju warsztatach i wyjazdach tematycznych, przybliżających wiedzę o regionie oraz wzmacniających postawę lokalnego patriotyzmu, dzieci miały możliwość w atrakcyjny sposób zrealizować swoje pasje.

W Konkursie projektów Lubuskiej Inicjatywy Młodzieżowej – Budżet Inicjatyw Obywatelskich dla grup nieformalnych, SP 1 wygrała  dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł. Wszystkie działania w projekcie były podzielone na trzy etapy: Pierwszy etap dotyczył integracji uczestników projektu. Lekcje wychowawcze z psychologiem, spotkania w świetlicy szkolnej i na kółku plastycznym z harcerzami oraz wspólne warsztaty pozwoliły młodszym uczniom poznać czym jest harcerstwo i czym się zajmuje.

Drugi etap obejmował cykl warsztatów arteterapii, podczas których uczniowie mieli możliwość bliższego poznania technik plastycznych takich jak decoupage i filcowanie na sucho. Na warsztatach z majsterkowania młodzież szkolna poznała tajemnice obróbki drewna i wykonała zabawkowe mebelki dla lalek ze świetlicy szkolnej. Młodzi słubiczanie mieli okazję w ciekawy i atrakcyjny sposób spędzić swój czas wolny.

Trzeci etap pomógł poszerzyć wiedzę o naszym regionie. Podczas wycieczki do Zielonej Góry dzieci miały możliwość poznać historię tego miasta. Szukały m.in. figurek Bachusików według mapy i wskazówek przewodnika, obejrzały najciekawsze zakątki Ogrodu Botanicznego i Palmiarni. W Poznaniu uczniowie, po wysłuchaniu „Legendy o Poznańskich koziołkach”, obejrzeli na Rynku trykające się koziołki, a następnie uczestniczyli w lekcji muzealnej „W świecie arcydzieł” w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Podsumowaniem tego projektu jest wystawa prac plastycznych i fotografii wykonanych przez uczestników warsztatów. Dzieła małych artystów można obejrzeć w Szkole Podstawowej nr 1 i w Urzędzie Miejskim w Słubicach. Projekt został przygotowany i zrealizowany we współpracy z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum w Słubicach.

Tekst: Magdalena Iłowska