Festiwal Nowej Sztuki „lAbiRynT” - zapraszamy w weekend do wspólnej wędrówki

„Przejścia-przenikania” – to hasło tegorocznego Festiwalu, na który zapraszamy, do Słubic i Frankfurtu nad Odrą, od 13 do 15 października 2017 r. Organizatorzy zabiorą publiczność i artystów w wędrówkę, podczas której będą oni wspólnie odkrywać tajemnice sztuki współczesnej. A, że ta wędrówka może być bardzo pasjonująca dowodzi fakt, że zeszłoroczną edycję festiwalu, branżowe pismo ”artluk”, umieściło na 9. miejscu najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Co czeka nas w tym roku? Przez trzy dni na pograniczu polsko-niemieckim będzie kilkadziesiąt akcji artystycznych, liczne wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, wykłady, performance i happeningi. Stoi za nimi międzynarodowe grono artystów reprezentujących: Czechy, Japonię, Francję, Kanadę, Niemcy, Polskę, Słowację, Szwajcarię, Turcję, Węgry.

Kuratorska sugestia, zawarta w haśle festiwalu, określając zakres problemowy, pozwala stworzyć klucz interpretacyjny do labiryntowych prezentacji. Tegoroczną kuratorską wskazówkę („przejścia – przenikania”) można odczytywać na wiele sposobów. Przejścia mogą być oczywiste: codziennie przechodzimy z miejsca na miejsce, wyznaczamy trasy, dystanse, przechodzimy przez drzwi. Przechodząc, pokonujemy również granice: te państwowe, ale również mentalne, naukowe. Przechodzimy małymi krokami i wielkimi skokami. Przejście to również pewien odcinek czasowo-przestrzenny, podczas którego wiele może się zdarzyć. To droga, również życiowa, na której spotka nas wiele radości, ale też przeszkód i zakrętów.

Bywają również przejścia symboliczne, stany przejściowe, procesy twórcze, formalne. Przenikanie natomiast odnosi się bardziej do aspektów metafizycznych naszego życia, gdzieś na granicy jawy i snu, marzeń sennych a także odwiecznego tematu przenikania się życia i śmierci.

W trakcie lAbiRynTu zobaczymy też prace twórców lokalnych ze Słubic i Frankfurtu. Anna Panek - Kusz zaprezentuje instalacje „Cienie i blaski”, Adam Czerneńko cykl fotografii „Zaniki”, Tomasz Fedyszyn najnowszy cykl malarski „Przestrzeń przenikania”, Michael Kurzwelly cykl „Zmanipuluj rzeczywistość albo ona zmanipuluje ciebie”, zagra Jacek Fałdyna. Poznamy również wyniki tegorocznej Akademii Fotografii i Multimediów lAbiRynT, w której uczestniczyli pasjonaci ze Słubic i Frnkfurtu.

Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny, a program został tak ułożony, żeby żadne wydarzenia się nie pokrywały. Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi 13 października o 15.15 w sali kinowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury. Jego organizatorem jest Galeria OKNO Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenie Słubfurt. Kuratorami są: Anna Panek-Kusz, Michael Kurzwelly i Jerzy Olek, pomysłodawca Festiwalu.

Dokładny program znajduje się na stronie internetowej Słubickiego Miejskiego Ośrodka Kultury - www.smok.slubice.pl