Seniorzy! Weźcie wnuki i jedźcie na Święto Latawca

W niedzielę 1 października, na łąkach pomiędzy Frankfurtem a Lebus, odbędzie się Święto Latawca, do udziału w którym zachęcamy seniorów. Gmina Słubice jest partnerem w projekcie frankfurckiej spółki Arle „Uczmy się od siebie nawzajem – citySpotkaniaPOKOLEŃ ohne Grenzen”, w ramach którego organizowany jest wyjazd do Lebus. Jak wyjaśnia Natalia Szulc ze spółki Arle, seniorzy z dziećmi najpierw sami zbudują latawce, a następnie będą je puszczać. Potem będą świętować przy kawie i cieście.

Do udziału w tegorocznym Święcie Latawca organizatorzy zaprosili m.in. podopiecznych jednego z domów dziecka. Impreza rozpocznie się o 10.30 i potrwa do 14.00. Dla chętnych firma Arle zarezerwowała autobus, który dowiezie uczestników na miejsce. Zbiórka dla polskiej grupy o 9.20 przy Collegium Polonicum. Na miejsce można też dojechać komunikacją miejską (przystanek Wüste Kunersdorf) lub samochodem ( Drachenweise Lebus -52.400035,14.518495). Zgłoszenia drogą mailową (szulc@arle-ffo.de) lub telefonicznie (+49 151 43 14 35 76, +48 601 098 560).

Puszczanie latawców to tylko jedna z propozycji, jaką organizatorzy projektu kieruja do seniorów powyżej 60 roku życia i dzieci oraz młodzieży do 18 lat. W planach są też warsztaty historyczne i fotograficzne „Detektywi historii na śladach dziedzictwa kulturowego Frankfurt i Słubice”, których celem jest podróż w czasie przez wspólne dziedzictwo kulturowe Dwumiasta. Chętni, którzy chcieliby wziąć w tym udział mogą się zgłaszać do 15 października. 11 października odbędą się natomiast warsztaty pt. Jesienne dekoracje.

Projekt „Uczmy się od siebie nawzajem – citySpotkaniaPOKOLEŃ ohne Grenzen” kładzie nacisk na integrację pokoleń poprzez kreatywne warsztaty, majsterkowanie, gotowanie, śpiewanie i tańczenie oraz wspólne tematyczne imprezy. W zajęciach uczestniczą Polacy i Niemcy, zarówno młodzi, jak i starsi. - Praca w grupach z młodymi ludźmi daje seniorom szansę uczestniczenia w życiu społecznym – podkreśla N. Szulc.

Dodaje też, że projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2014 – 2020, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „PRO EUROPA VIADRINA” .