Młodzi z kilku krajów na obozie miast partnerskich

Około 100 uczniów i studentów ze Słubic, Gorzowa Wlkp., Frankfurtu, Heilbronnu, białoruskiego Wittebska, francuskiego Nimes, izraelskiej Kadimy- Zoran, z miejscowości Sumy na Ukrainie i bułgarskiej Vratzy, spędza wspólnie czas na obozie miast partnerskich nad jeziorem Helena we Frankfurcie nad Odrą. W piątek, 18 sierpnia, młodzież spotkała się, w Collegium Polonicum, z burmistrzami Słubic i Frankfurtu: Tomaszem Ciszewiczem i dr. Martinem Wilke.

- Zostańcie naszymi ambasadorami – mówił do młodych burmistrz Tomasz Ciszewicz witając ich na spotkaniu w Słubicach. Uczestnicy obozu mieli okazję zwiedzić pogranicze i sporo dowiedzieć się o Dwumieście Słubice-Frankfurt. – Ten obóz to także dla nas możliwość poznania innych kultur – podkreślała Marcela Jasińska ze Słubic, która od czterech lat bierze, wspólnie z rówieśnikami z innych krajów, udział w różnego rodzaju projektach.

– Obóz we Frankfurcie to doskonała okazja nie tylko do integracji, ale też doskonalenia języka angielskiego, w którym rozmawiamy ze sobą – mówiła. Wspominała, że podczas pierwszych wyjazdów miała opory, żeby mówić po angielsku, bo ten język sprawiał jej jeszcze problemy. – Dziś, obie radzimy już sobie zdecydowanie lepiej – dodała jej koleżanka Aleksandra Małysz. Opowiadała też, że ciekawym elementem obozu są wieczory, podczas których młodzi z różnych krajów przybliżają innym swoją kulturę, prezentują narodowe potrawy i uczą swojego języka. – To są bardzo ciekawe, integracyjne warsztaty – chwalą te spotkania słubiczanki. Podczas tych warsztatów powstały też m.in. małe przedstawienia, które na spotkaniu w Collegium Polonicum zaprezentowali młodzi.

Obóz letni miast partnerskich odbywa się nad frankfurckim jeziorem Helena już po raz 19.