Na słubickim cmentarzu powstanie kolumbarium

Przy kaplicy cmentarnej powstanie, jeszcze w tym roku, ściana z 21 niszami, gdzie będzie można chować urny z prochami. Budowę kolumbarium sfinansuje gmina. Wyda na nie blisko 51 tys. zł.

Kolumbarium będzie budować gorzowska firma Neolit, która podobne inwestycje realizowała już m.in. w Warszawie. Jak mówi Piotr Górecki z Neolit, w każdej niszy znajdzie się miejsce na trzy urny. – Chyba, że ktoś wybierze bardzo duże urny, to wówczas zmieszczą się dwie – wyjaśnia.

Budowa kolumbarium będzie sfinansowana z budżetu gminy, ale burmistrz Tomasz Ciszewicz nie ma wątpliwości, że ta inwestycja jest potrzebna, choćby dlatego, że za kilka lat może być problem z miejscem na cmentarzu. Podobnego zdania było wielu mieszkańców, którzy w czasie przeprowadzonych w 2016 roku konsultacji społecznych dotyczących przyszłości cmentarza, opowiedzieli się za budową kolumbarium (81 proc. biorących udział w konsultacjach było na „tak”, a 19 proc. na „nie”. Łącznie wypowiedziało się ponad 2,8 tys. mieszkańców).

Na jakich zasadach będzie można dokonywać pochówków w kolumbarium na razie nie wiadomo, bo rada miejska ma dopiero ustalić opłaty. Mają być niższe niż w przypadku tradycyjnego pochówku, bo chodzi o to, żeby zachęcić mieszkańców do korzystania z alternatywnych form grzebania zmarłych. Na razie niewiele osób (średnio 10 w roku) decyduje się na kremację zwłok i złożenie, na słubickim cmentarzu, prochów w urnie. To jednak może się zmienić po wybudowaniu kolumbarium. Pokazują to przykłady z innych miast, gdzie kolumbaria już istnieją.

Słubickie kolumbarium będzie miało 20 metrów szerokości i 3 metry wysokości. Burmistrz podkreśla jednak, że jeśli tylko zajdzie taka potrzeba będzie je można w każdej chwili rozbudować o kolejne moduły. - Na razie powstanie jeden, ale miejsca mamy na trzy moduły – mówi. Kolumbarium zbudowane zostanie z prefabrykowanych elementów obłożonych granitem. Wykonawca ma je wybudować do końca listopada.