Frankfurtczycy i słubiczanie zbierają pieniądze na odbudowę gorzowskiej katedry

W niedzielę, 16 lipca we Frankfurcie, zainaugurowana została zbiórka pieniędzy na odbudowę gorzowskiej katedry, która ucierpiała w pożarze. W południe zabrzmiały dzwony Kościoła Mariackiego, które można usłyszeć tylko w wyjątkowych momentach. Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki ze wzruszeniem wspominał to tragiczne wydarzenie i dziękował za wsparcie. Władze Frankfurtu przekazały już 10 tys. euro, a parafie katolicka i ewangelicka otworzyły specjalne konto, na które można wpłacać pieniądze. Zbiórka trwa też wśród słubiczan.

Frankfurt jest miastem partnerskim Gorzowa i jak podkreślał nadburmistrz dr Martin Wilke mieszkańcy miasta solidaryzują się w tym nieszczęściu z gorzowianami. – Dziękujemy nie tylko za wsparcie finansowe, ale też za tę solidarność. Na tym polega partnerstwo – mówił prezydent J. Wójcicki podkreślając, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Opowiadał też frankfurtczykom, zebranym przed ratuszem, że 1 lipca gdy mieszkańcy Gorzowa zaczęli świętować 760.urodziny miasta zapaliła się wieża XIII-wiecznej katedry. W pożarze ucierpiała znaczna część katedry, która jest sercem Gorzowa i „siostrą” frankfurckiego Kościoła Mariackiego. – W ciągu kilku minut stanęła w płomieniach. Strażacy z Gorzowa, Szczecina, Poznania, narażając życie, gasili ten pożar, ratując każdy centymetr katedry, co obserwowały tysiące ludzi na ulicy. Z oczy wielu z nich płynęły łzy – mówił prezydent, a w tym czasie na telebimie wyświetlane były zdjęcia z pożaru, udostępnione nam przez „Gazetę Lubuską”.

Robiły wrażenie i pokazywały rozmiar tragedii. Szacuje się, że na odbudowę katedry potrzeba będzie ok. 10 mln zł. Prace rozpoczną się prawdopodobnie wiosną przyszłego roku. Beatrix Forck z parafii ewengelickiej i ksiądz Carlos Romo z parafii katolickiej, zapewniali  prezydenta Wójcickiego, że frankfurtczycy nie zostawią gorzowian bez pomocy. Na telebimie wyświetlany był numer konta, na które już można wpłacać pieniądze. Termin zakończenia zbiórki nie został podany, ale wiadomo, że będzie ona trwała długi czas.

– My także przyłączamy się do tej akcji pomocy – podkreślał we Frankfurcie burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz. Wyjaśnił, że chętni słubiczanie mogą albo wpłacać pieniądze na konto we Frankfurcie (Evangelische Kirchengemeinde Frankfurt-Lebus IBAN: DE 83 1705 5050 1101 5452 55, BIC:WELADED1LOS), albo bezpośrednio na konto gorzowskiej parafii katedralnej (25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 - w tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.)