Solidarni z autystykami. Zapraszamy na integracyjny marsz i festyn

2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski i podświetlanie budynków na niebiesko.Stowarzyszenie po PROstu. Pracownia Rozwoju Osobistego wraz z rodzicami podopiecznych organizuje akcję pod hasłem „Na niebiesko dla Autyzmu”. - W niedzielę 2 kwietnia o 14.00 na placu Bohaterów odbędzie się Festyn Rodzinny - mówi prezeska stowarzyszenia Joanna Sierżant-Rekret. - Będzie punkt konsultacyjno – informatyczny, występy lokalnych artystów, namiot filmów edukacyjnych, gry i zabawy dla dzieci, poczęstunek i zbiórka publiczna - zapowiada. Zaprasza też do udziału w Niebieskim Marszu Integracyjnym, który 3 kwietnia o 12.00 wyruszy spod siedziby stowarzyszenia przy ul. Kilińskiego 9L.

Do akcji organizowanej przez stowarzyszenie przyłączyło się wiele instytucji i organizacji, m.in. Uśmiechnięta Planeta – Rodzinne Centrum Rozrywki, Fundacja Grupy Pomagamy oraz wolontariusze z Gimnazjum nr 2. Na Festynie wystąpią m.in.: zespół Frajda, uczniowie Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej oraz uczestnicy Powiatowego Ośrodka Wsparcia w Rzepinie. Pomoc płynie też z wielu firm ( Villa Casino, Daniel Jankowiak, Piekarnia Mika, Marek Skupiński, Cukiernia Szczerbińscy, Hurtownia Chemus, Prywatne Pogotowie Walczak, Sklep Agrogobex). Do akcji przyłącza się również Urząd Miejski w Słubicach. W weekend w oknach magistratu palić się będą niebieskie światła.

Na całym świecie rośnie liczba dzieci z autyzmem. Według amerykańskich danych już jedno na 68 dzieci rodzi się z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. ONZ uznała autyzm, obok takich chorób jak nowotwory, cukrzyca i AIDS, za jeden z najpoważniejszych cywilizacyjnych problemów zdrowotnych.

Autyzm jest bardzo poważnym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się w okresie pierwszych trzech lat życia. Jak dotąd nie wskazano jednoznacznie przyczyn występowania tego zaburzenia, nie ma też leku na autyzm. Wiadomo jednak, że wczesna diagnoza i rozpoczęcie intensywnej terapii może znacząco odmienić życie dziecka z autyzmem i jednocześnie życie całej jego rodziny. Autyzm trwa całe życie, dlatego istnieje potrzeba stworzenia systemu wsparcia dla osób z autyzmem na każdym etapie ich życia.