Dziś się rozpoczynają „Dni muzyki nad Odrą”. Z kinem w tle!

Legendarny polsko-niemiecki festiwal, którego korzenie sięgają roku 1965, potrwa od 3 do 12 marca. W tym roku jego motto to „kontrapunkt”. W Słubicach będzie można posłuchać rewelacyjnej muzyki filmowej, zarówno podczas koncertu Leszka Możdżera (10 marca, 19.00, Collegium Polonicum), jak i podczas filmowych seansów. We frankfurckiej filharmonii zabrzmi muzyka klasyczna.

Festiwal zainauguruje dziś o 19.30 we frankfurckiej filharmonii koncert Dymitra Szostakowicza:”Październik”. Poemat symfoniczny op. 132 oraz Siegfrieda Matthusa: „Marzenia Lutra” (prawykonanie), skomponowany specjalnie na ten festiwal z okazji jubileuszu 750-lecia reformacji. Wystąpią: Robert Koller „Luther”, baryton, Michaela Kaune „Katharina von Bora”,sopran, role drugoplanowe: studenci Wyższej Szkoły Muzycznej im. Hannsa Eislera, Wielki Chór Akademii Śpiewu we Frankfurcie nad Odrą,Brandenburska Orkiestra Państwowa we Frankfurcie. Przygotowanie choru: Rudolf Tiersch, dyrygent: GMD Howard Griffiths.

Nowością jest cykl filmowy, który w ramach festiwalu odbędzie się w słubickim kinie. Spotkania poprowadzi Kornel Miglus z Instytutu Polskiego w Berlinie. W sobotę, 11 marca, zapraszamy o 17.00 na wprowadzenie, a o 18.00 będzie okazja obejrzeć „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy z muzyką Wojciecha Kilara. Natomiast o 20.00 Słubicki Miejski Ośrodek Kultury przypomni” Nieustarszonych pogromców wampirów” Romana Polańskiego z muzyką Krzysztofa Komedy. W niedzielę, 5 marca, kolejny dzień festiwalowych spotkań w słubickim kinie. O 17.00 Kornel Miglus wprowadzi publiczność w świat muzyki Zbigniewa Preisnera i Wojciecha Kilara. To wszystko za sprawą dwóch filmów, które będzie można obejrzeć tego dnia. O 18.00 SMOK przypomni obraz Agnieszki Holland „Europa, Europa”, a o 20.00 „Pianistę” Romana Polańskiego.

Bilety na wszystkie filmy prezentowane w ramach festiwalu kosztują 20 zł i są do kupienia w SMOKu. Także w SMOKu można kupić, ze zniżką, bilety (kosztują 20 zł) na koncerty w filharmonii we Frankfurcie.

Szczególnie polecamy koncert 9 marca o 19.30 - Muzyka–narodowa - S. Moniuszko- Uwertura z opery Halka, F. Chopin – Koncert fortepianowy e-mol, A. Dworzak – IX Symfonia e-moll „Z nowego świata”, a także koncert finałowy 12 marca o 19.30 – C.M. Weber – Uwertura z opery „Wolny strzelec”, H. Wieniawski – koncert skrzypcowy nr 2 d-moll, A. Dworzak- VIII Symfonia G-dur. Cały program festiwalu Dni Muzyki nad Odrą znajduje się na stronie: www. dnimuzyki.pl