Leszek Możdżer zagra na Dniach Muzyki nad Odrą

10 marca o 19.00, w Collegium Polonicum, zagra Leszek Możdżer. Solowy recital pianisty z polską muzyką filmową będzie jednym z kulminacyjnych wydarzeń Festiwalu Dni Muzyki nad Odrą. Artysta interpretować będzie głównie kompozycje Krzysztofa Komedy, ale także inne filmowe tematy muzyczne. Koncert będzie także zwieńczeniem i komentarzem do seansów w Kinie SMOK 4 i 5 marca (m.in. „Nieustraszeni łowcy wampirów” czy ”Pianista”) .

Solowy debiut Możdżera w monachijskiej wytwórni ACT, płyta „Komeda” z roku 2011, to hołd złożony polskiemu wyjątkowemu artyście, Krzysztofowi Komedzie, który nie tylko był uznanym pianistą jazzowym i kompozytorem, ale również znany jest ze ścieżek dźwiękowych do większości filmów w reżyserii Romana Polańskiego. Krzysztof Komeda zmarł w 1969 roku w wieku zaledwie 38 lat.

Leszek Możdżer uważany jest za jedno z największych odkryć wśród polskich muzyków jazzowych. Jego koncertom zawsze towarzyszy magiczna atmosfera, co bardzo szybko sprawiło, że jego nazwisko stało się szeroko rozpoznawalne wśród fanów jazzu nie tylko w Polsce, ale również poza nią. W latach 1994, 2008 oraz ponownie w roku 2010 Możdżer wygrywa w plebiscycie polskiego Jazz Forum na najlepszego pianistę roku. Możdżer stworzył swój własny, rozpoznawalny styl, którym wypełnia luki pomiędzy muzyką klasyczną a jazzem oraz korzysta ze swojego doświadczenia jako wykonawcy muzyki filmowej dla 20th Century Fox, czym dowodzi, że jest wiernym i empatycznym tłumaczem muzyki Krzysztofa Komedy. Nieważne czy odsłania romantyczne i duchowe pokrewieństwo w utworze Ballad For Bernt lub swoją ciemną stronę w Rosemary's Baby (najbardziej znanym utworze muzyki filmowej Komedy) czy też kiedy rozkoszuje się niekonwencjonalnym rytmem i harmonią jazzową w Crazy Girl, arcydzieło stworzone przez Możdżera znacznie przekracza jakiekolwiek ramy czy stereotypowy sposób myślenia – czytamy w opisie do płyty.

Źródło: Słubicki Miejski Ośrodek Kultury