Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Radni ze Słubic i Frankfurtu uchwalili wspólny plan działania na kolejne 10 lat

Transgraniczne kształcenie, rozwój gospodarki, przyciąganie inwestorów, wspólna infrastruktura komunalna i rynek usług, a także włączenie mieszkańców w proces integracji oraz tworzenie nowych płaszczyzn wymiany informacji – na tym m.in. opiera się Słubicko-Frankfurcki Plan Działania 2020-2030, uchwalony 9 maja, podczas wspólnej sesji rad miejskich. Radni przyjęli go jednogłośnie.

Jak mówił burmistrz Mariusz Olejniczak dwumiasto zawiesiło sobie poprzeczkę wysoko, ale chcąc iść do przodu trzeba wykazywać się odwagą i próbować realizować nawet te rzeczy, które mogą się wydawać nieosiągalne.

Nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke podkreślał, że Słubice i Frankfurt chcą być znów prekursorem wielu działań. Nową dziedziną, którą chciałyby się zająć są m.in. sprawy związane z ochroną klimatu, zagospodarowaniem centrów obu miast czy ideą wspólnej pływalni. O konkretnych działaniach związanych z realizacją planu działania na razie nie było mowy, bo pierwszym krokiem było sformułowanie nowych celów, a kolejnym będzie praca nad możliwością ich realizacji.

Słubice – Frankfurt po raz trzeci przygotowały wspólny plan działania, bo jak mówi burmistrz Mariusz Olejniczak oba miasta we współpracy widzą ogromną szansę. - Pierwszy plan działania dotyczył czterech lat, drugi już sześciu, a obecny obejmuje dziesięciolecie 2020-2030. To jest dowód na to, że współpraca transgraniczna stała się wspólną osią naszych działań. To, że wiele planów z przeszłości udało się nam zrealizować, jest zachętą do dalszej pracy – podkreśla burmistrz. – Wyzwaniem na przyszłość jest to, żebyśmy się stali dwumiastem, w którym język sąsiada nie będzie już stanowił żadnej bariery. To jest do osiągnięcia! Przed laty też mało kto wierzył, że Odra przestanie dzielić, a zacznie łączyć. Ja wierzę, że marzenia są początkiem wszystkiego. Potrzebna jest tylko determinacja. My wielokrotnie pokazaliśmy, że nam jej nie brakuje – mówi M. Olejniczak.

Przypomina, że w 2012 roku Słubice i Frankfurt uruchomiły pierwszą w historii polsko-niemiecką transgraniczną miejską linię autobusową, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców, a także turystów odwiedzających nasze dwumiasto. W 2017 roku skorzystało z niej blisko 400 tys. pasażerów. Od 2015 roku mamy też wspólną sieć ciepłowniczą, która zapewniła obu naszym miastom bezpieczeństwo energetyczne, bo w sytuacjach awaryjnych mamy możliwość dwukierunkowego przesyłu ciepła. Wspólna sieć to pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie transgraniczny projekt łączący systemy ciepłownicze sąsiadujących państw.

W Słubicach zbudowaliśmy polsko-niemieckie przedszkole, mamy wspólną Polsko-Niemiecką Informację Turystyczną, Słubicko-Frankfurckie Centrum Kooperacji - wspólne biuro administracji miejskiej Słubic i Frankfurtu, unikatowe na polsko-niemieckim pograniczu, które jest autorem m.in. projektu „Europejskie Modelowe Miasto Współpracy Transgranicznej Frankfurt nad Odrą/ Słubice”, dzięki któremu urzędnicy ze Słubic i Frankfurtu, a także radni i pracownicy miejskich spółek, zaczęli się uczyć języka sąsiada. Stale rośnie też liczba ofert w dziedzinie transgranicznego kształcenia. Wzorem jest projekt Latarnia realizowany przez Gimnazjum nr 2 w Słubicach i Gimnazjum Karola Liebknechta we Frankfurcie, dzięki któremu od wielu lat młodzi słubiczanie i frankfurtczycy mają wspólne lekcje, poznają kulturę i historię kraju sąsiada.

Podczas wczorajszej sesji, która odbywała się w Collegium Polonicum, w szczególnym dniu – Dniu Europy, radni i burmistrzowie obu miast podziękowali za przygotowanie planu działania Słubicko-Frankfurckiemu Centrum Kooperacji. Plan ten uwzględnia m.in. rezultaty Słubicko-Frankfurckiego Forum Pomysłów 2030, które odbyło się w Słubicach w końcówce ubiegłego roku. To wtedy mieszkańcy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat tego, w jakim kierunku powinno rozwijać się dwumiasto i podsuwali pomysły wspólnych działań.

Gościem podczas wspólnej sesji rad miejskich Słubic i Frankfurtu był Marcin Jabłoński z zarządu województwa lubuskiego. Chwalił współpracę Słubic i Frankfurtu i mówił, m.in. najlepszym językiem, jakim powinniśmy rozmawiać ze sobą w Europie jest język korzyści. Pokazuje on dobre praktyki, nasze doświadczenia, to, co przyniosła Unii Europejska obywatelom. Tych korzyści jest bardzo wiele i szczególnie dobrze je widać w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą i województwie lubuskim.

 

Autor: Beata Bielecka | 10 maja 2019Zdjęcia do wiadomości:

Wróć Drukuj

facebook google plus one