Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Agnieszka Holland laureatką tegorocznej Nagrody Viadriny

Reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland została laureatką 19. Nagrody Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Wielokrotnie nagradzana twórczyni filmowa odbierze nagrodę w czwartek, 9 maja o godz. 17.00 w sali Logensaal, Logenstraße 11 we Frankfurcie nad Odrą. Laudację wygłosi Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej.
Uroczystość będzie tłumaczona symultanicznie na język polski. Po części oficjalnej organizatorzy zapraszają na pokaz uhonorowanego Srebrnym Niedźwiedziem festiwalu Berlinale filmu Agnieszki Holland "Pokot", który odbędzie się w kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą. Wieczór filmowy połączony z rozmową z reżyserką rozpocznie się o godz. 19.30, wstęp bezpłatny. Pokaz filmu odbędzie się dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

W bogatym dorobku reżyserskim Agnieszki Holland znajdują się nie tylko dwa odcinki kultowego amerykańskiego serialu „House of Cards“, ale także nominowany do Oskara film „Gorzkie żniwa“ oraz „Europa, Europa“, który w 1992 r. zdobył nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.

W uzasadnieniu Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni czytamy: „Agnieszka Holland podejmuje w swojej pracy twórczej, w swoich filmach, przedstawieniach teatralnych, scenariuszach i tłumaczeniach niewygodne, ale bardzo ważne tematy z historii Europy i stosunków między jej mieszkańcami. Jej filmy nie tylko odnoszą się tematycznie do Europy, ale dzięki stałej współpracy i koprodukcji z wieloma partnerami z Niemiec, Francji, Anglii czy Ukrainy przyczyniają się do międzykulturowego dialogu i porozumienia. Na szczególne wyróżnienie zasługuje także wspieranie młodych artystów przez Agnieszkę Holland.“ Agnieszka Holland (rocznik 1948) ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczęła karierę jako asystentka Krzysztofa Zanussiego i uczennica Andrzeja Wajdy, który stał się jej mentorem. Obecnie pracuje między innymi we Francji, gdzie mieszka od 1981 r., oraz w Polsce i w USA.

Filmy Agnieszki Holland są obecne m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), gdzie odnoszą spore sukcesy. W 2017 r. jej film „Pokot“ zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia (Nagroda im. Alfreda Bauera), a jej najnowsza produkcja pt. „Obywatel Jones“ spotkała się z uznaniem publiczności festiwalowej. W swoich filmach reżyserka zawsze sięga po kontrowersyjne tematy z historii i aktualnej polityki, kwestionuje propagandę, instytucje, kult jednostki i angażuje się, również poza ekranem, na rzecz demokracji. Nagrodę Towarzyszącą otrzyma w tym roku „Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum”. Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni uzasadniło swój wybór niezwykłym zaangażowanie studentek i studentów prawa, którzy udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej. Nagroda Towarzysząca wynosi 1.000 euro.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz dr h.c. mult. Karl Dedecius (1999), noblista dr h.c. mult. Günter Grass (2001), publicyści: dr h.c. mult. Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczpospolitej dr h.c. mult. Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011), były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec dr h.c. mult. Hans-Dietrich Genscher oraz prof. dr Irena Lipowicz (2014), prof. dr Anna Wolff-Powęska (2016) i Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa (2017).

Źródło: Collegium Pomlonicum

Autor: Beata Bielecka | 9 maja 2019

Wróć Drukuj

facebook google plus one