Słubice

  • Info24: Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów polożonych w Kunowicach
  • Info24: Informacja w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów
  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza

Polacy i Niemcy porozmawiają o historii

W poniedziałek 9 lipca o 18.15 w sali nr 13 Collegium Polonicum w Słubicach odbędzie się dwujęzyczne podium dyskusyjne pt. „Bronić, przekształcić, usunąć? Pomniki żołnierzy radzieckich na pograniczu pomiędzy polską dekomunizacją a niemiecką ochroną zabytków”.

W Polsce, zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, zmienia się patronów wielu ulic i placów, ale też z ulic i placów znikają setki pomników poświęconych nie tylko Armii Czerwonej, ale i Ludowego Wojska Polskiego. Niektóre gminy bronią się, bo często chodzi o miejsca, które kształtują wizerunek miast i lokalną kulturę pamięci. W Brandenburgii zaś regularnie dba się o radzieckie pomniki, a rząd landu Brandenburgia ustanowił „Dzień Wyzwolenia" 8 maja - oficjalnym Dniem Pamięci. Obie strony regionu przygranicznego obchodzą się zatem z tymże dziedzictwem w sposób skrajnie odmienny.

Jak do tego doszło i co to oznacza dla naszej pamięci o roku 1945? Na to i inne pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy panelu dyskusyjnego, moderowanego przez Jana Musekampa (Instytut Historii Stosowanej we Frankfurcie nad Odrą), a poprzedzonego wprowadzeniem Nancy Waldmann (również z tegoż Instytutu oraz z Sieci Ziem Zachodnich i Północnych).

Uczestnikami dyskusji panelowej będą: dr Mischa Gabowitsch (Einstein Forum Potsam); Leszek Kania (Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze / Rada pomnikowa w Zielonej Górze); dr Eryk Krasucki (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Szczecińskim / Stowarzyszenie Przyjaciół Drawska "Meander"); Roland Semik (społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego / Towarzystwo Historyczne we Frankfurcie nad Odrą).

Organizatorzy: Institut für angewandte Geschichte przy wsparciu Brandenburgische Landeszentrale für politische Bildung.zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Autor: Beata Bielecka | 9 lipca 2018

Wróć Drukuj

facebook google plus one