Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Seniorzy z obu stron Odry rozpoczną dziś nowy rok akademicki

10 października o 15.00, Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów zainauguruje, w Collegium Polonicum w Słubicach, nowy rok akademicki. Studenci tej niezwykłej Akademii zaplanowali na ten rok 9 spotkań.

Dla przykładu w listopadzie (14.11, godz. 16.00), w Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, o polsko-niemieckim centrum spotkań seniorów opowie słuchaczom Christa Moritz z frankfurckiej spółki Arle, a w grudniu (12.12., godz. 15.00), w Collegium Polonicum będzie wykład Marii Schueter z Instytutu Historii Stosowanej Europejskiego Uniwersytetu Viadrina o 25-leciu polsko-niemieckiej współpracy.

Nowy rok ( 9.01, godz. 16.00, EUV) rozpocznie się wykładem Matthiasa Diefenbacha z Instytutu Historii Stosowanej na temat obozów pracy, stworzonych w czasie II wojny w zachodniej Polsce. O kolejnych wykładach, które na przemian odbywają się w Słubicach i Frankfurcie będziemy informować na bieżąco.

Polsko-Niemiecka Akademia Seniorów powstała w 2000 roku, a jej założycielami byli nieżyjący już Henryk Rączkowski i Willi Przybylski. Szczególnie w pierwszych latach swojej działalności odegrała niebagatelną rolę mostu, który zdołał połączyć ludzi obciążonych wspomnieniami wojny. Z czasem kontakty słubiczan i frankfurtczyków stały się czymś naturalnym.

Jak podkreśla Karla Skobjin z zarządu, Akademia Seniorów to inicjatywa obywatelska, która skupia obecnie od 50 do 80 osób. To jej członkowie zajmują się wyszukiwaniem referentów, tłumaczeniem, drukowaniem ulotek z programem. Członkowie Akademii sami wybierają sobie tematy, które ich interesują. Są najczęściej związane z polityką, gospodarką, kulturą i historią.

Autor: Beata Bielecka | 10 października 2017

Wróć Drukuj

facebook google plus one