Słubice

  • Info24: Zbiórki publiczne po nowemu
  • Info24: Aplikacja mobilna - "Bezpieczne Lubuskie"
  • Info24: OSTRZEGAMY PRZED CZADEM !
  • Info24: Zmiana numeru konta bankowego UM Słubice - patrz "Kontakt"
Tlumaczenie realizowane za pomoca translatora, Gmina Słubice nie odpowiada za treść tłumaczenia.

Kalendarz imprez


Straż Miejska w Słubicach Mapa Gminy Słubice Mapa Słubice-Frankfurt Konsultacje społeczne Zespół Administracyjny Oświaty Słubicki Miejski Ośrodek Kultury Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji Sp. z o. o. Miejski Klub Sportowy Polonia Biblioteka Collegium Polonicum Ośrodek Pomocy Społecznej Zakład Administracji Mieniem Komunalnym Przedsiębiorstwo Usług Komunalnym Zakład Usług Wodno-Ściekowych Lubuska Niebieska Tarcza Lubuska Niebieska Tarcza Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach

Nagroda Viadriny dla Wspólnej Polsko-Niemieckiej Komisji Podręcznikowej

W piątek, 9 czerwca o 11.00, w sali Logensaal Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, wręczona zostanie tegoroczna Nagroda Viadriny. Otrzyma ją Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa za opracowanie serii podręczników do nauczania polskiej i niemieckiej historii. Laudację wygłosi francusko-niemiecki historyk, prof. dr Étienne François, uznany ekspert w dziedzinie europejskiej kultury pamięci.

Nagrodę Finansową otrzyma także inicjatywa studencka „Initiative Deutschunterricht für AsylbewerberInnen“. Powołana do życia w 2013 roku przez studentów Viadriny grupa udziela bezpłatnych lekcji języka niemieckiego osobom starającym się o azyl w ośrodkach dla uchodźców we Frankfurcie nad Odrą i w Eisenhüttenstadt.

- Wspólna Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa otrzyma nagrodę za ponad 40-letnie zaangażowanie w stworzenie wspólnego podręcznika do nauki historii w Polsce i w Niemczech, który przedstawia historię obu tych krajów. Założona w 1972 roku Komisja do dzisiaj stanowi centralną platformę współpracy pomiędzy historykami i geografami obu krajów. Jej praca przyczynia się do tego, że uczniowie szkół ponadpodstawowych w Polsce i w Niemczech bliżej poznają historyczne doświadczenia kraju sąsiedzkiego - podkreślił Prezydent Viadriny prof. dr Alexander Wöll.

W czerwcu 2016 r. ukazał się pierwszy tom podręcznika z serii „Europa. Nasza historia”, który jest przeznaczony do nauki historii w polskich i niemieckich szkołach ponadpodstawowych. Podręczniki mają identyczną treść i różnią się jedynie wersją językową. Do roku 2020 gotowe mają być wszystkie cztery tomy podręcznika, które obejmować będą czasy prehistoryczne, średniowiecze, okres nowożytny, aż do początku XXI wieku.

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro jest przyznawana corocznie, od 1999 roku, przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania. Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: tłumacz Karl Dedecius (1999), noblista Günter Grass (2001), publicyści: Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), pierwszy premier III Rzeczypospolitej Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011), były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec Hans-Dietrich Genscher oraz prof. Irena Lipowicz (2014) i prof. dr Anna Wolff-Powęska(2016). Źródło: Collegium Polonicum w Słubicach

Autor: Beata Bielecka | 4 maja 2017

Wróć Drukuj

facebook google plus one